Anasayfa >

Toki >

Toki’den Güneydoğu’ya 75 Bin Konut

Toki’den Güneydoğu’ya 75 Bin Konut

07 Mayıs 2017 Pazar, 22:05:57
 Toki’den Güneydoğu’ya 75 Bin Konut
Güneydoğu Anadolu’da terörden zarar gören alanlarda 75 bin konut planlayan Toki, 2017’de 18 bin 896 yeni konutun ise yapımına başladı…


toki, Güneydoğu Anadolu’da terörden zarar gören bölgeleri hızla onarıyor. Bölgede 75 bin konut projelendiren Toki, 2017’de 18 bin 896 yeni konutun yapımına ise başladı.


Devam eden 'inşa ve ihya' çalışmaları kapsamında 38 ihale gerçekleştirildiğini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Bu kapsamda, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari ve ilçelerinde, yıkılan ve tahrip olan binaların yerine 22 bin 361 konut yapacağız. Bu konutlardan 18 bin 896'ın yapımına ise  başladık" dedi.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde terör sebebiyle birçok il, ilçe ve kasabanın ciddi zarar gördüğünü söyleyen Turan, "Bölgede çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Önceliğimiz, terörden zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek. Acil bir plan olarak Diyarbakır, Şırnak, Mardin'de konut ihtiyacını karşılamaya yönelik büyük bir hamle başlattık. Bölgede rezerv konutların yapımını üstlendik. İdare olarak ihtiyaç duyulan bütün rezerv konutları yapacağız. Doğu ve Güneydoğu´dan yoğun konut talebi alıyoruz.  Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımız için iki bölgeye şu ana kadar yaptığımız sosyal konut sayısı yaklaşık 150 bin" dedi.


Güneydoğu´ya 2002´den bugüne 20 milyarlık yatırım yaptıklarını vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, "Bölgede vatandaşların ihtiyacı olan birçok binayı da şu anda inşa ediyoruz. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Batman, Erzurum ve Kars´ta yoğun çalışmalarımız bulunuyor. Sosyal donatı alanları ve kamuya dönük uygulamalarımız sürerken, önceliğimiz dar gelir gurubundaki vatandaşlarımızı evlerine kavuşturmak.  2016-2019 planlamamız çerçevesinde önümüzdeki 3 yılda Doğu ve Güneydoğu'ya yaklaşık 60 bin konut yapma hedefimiz var. Terörden zarar gören şehirlerin yenilenmesi 2019 yılında tamamlanmış olacak" dedi.


Projelerin büyük bölümünün 2017 sonunda, tamamının ise 2018 yılının bahar aylarında tamamlanmasının hedeflendiğini söyleyen Turan, "Gelecek yılın sonbaharında bu alanlarda yaşam yeniden başlamış olacak. Teslimleri yapılan projelerimiz de oldu" dedi. TOKİ´nin inşa ettiği projeler tamamlandığında, mağdur olan hak sahibi ailelere konut tesliminin, bu projede paydaş kuruluş olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca yapılacağını söyleyen TOKİ Başkanı Turan, şöyle devam etti:


"Öncelikle vatandaşların dışarıda kalmaması ve tekrar bölgenin canlanması amaçlanıyor. Daha sonra bölgenin ihtiyaçları belirlenerek yeni çalışmalar yapılacak. Ayrıca İdare olarak bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları da yapıyoruz. Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa ve Hakkari´de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ihtiyaç belirleme çalışmaları talep toplama usulüyle yapılıyor ve dağıtımlar kura ile gerçekleştiriliyor."SİT ALANLARINA ÖZEL UYGULAMA

Güneydoğu´da özellikle Diyarbakır-Sur gibi SİT alanları olduğunu sözlerine ekleyen TOKİ Başkanı Turan, "Bu alanların korunmasında yüksek bir hassasiyet gösteriyoruz. İlk etabını tamamladığımız Sur İçkale Vadisi Çevre Düzenlemesi, kültürel ve tarihi varlıklar ile çevrenin sürdürülebilirliğini sağlayan örnek bir projedir. Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Mardin ve diğer şehirlerimizde yerel mimariyi barındıran, şehirlerimizin yöresel değerleri, doğası, tarihi ile uyumlu, şehre yeni değerler katacak projelerimiz devam ediyor" dedi.


EN YÜKSEK KONUT ÜRETİMİ ŞIRNAK'TA

İhtiyaçlar esas alınarak yapılan planlama doğrultusunda, en yüksek konut üretimi yapılacak il Şırnak olacak. 5.698´i kent merkezinde inşa edilecek toplu konutlara ek olarak, Cizre´de 3.087, Silopi´de 236 ve İdil´de 216 yeni konutçalışması yapılacak. TOKİ´nin zarar gören bölgelerdeki projelerinde ise Diyarbakır Kayapınar´da 5.637 Hakkari Yüksekova´da 2.830 ve Mardin Nusaybin´de 4.657 konut tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. Konutinşaatlarının büyük kısmının  2017 sonunda tamamlanması öngörülüyor.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde yürütülen çalışmalarda yaklaşık 75 bin 605 konut projelendirildi. Projelerde 50 bin konut ile Gaziantep, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi nüfusu yoğun kentler öne çıkarken, Adıyaman, Batman, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak illerine dönük 24 bini aşkın konutluk projeler yapıldı.


Yaşam alanlarının yenilenmesine dönük yürütülen çalışmalar kapsamında sosyal donatı projeleri de devam ediyor. Bu doğrultuda hastane, sağlık ocağı, aile sağlık merkezi, pansiyon, kamu hizmet binası, kreş, çeşitli eğitim düzeylerine yönelik okullar, cami, stadyum ve ticaret merkezi gibi sosyal yaşamın ve yerel ekonominin canlanmasında katkı yapan, eğitim ve sağlık ihtiyaçları karşılayan projeler de gerçekleştiriliyor.


TOKİ Güneydoğu´da gerçekleştirdiği projelerle terörden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerini giderirken, şehirleri kendi kültür ve değerlerini koruyarak yeniliyor. Projeler bu yaklaşımla, yerel mimari çizgi ve yapı unsurları esas alınarak geliştiriliyor. Bölgenin kültür, sanat, tarih ve coğrafi niteliklerinin yansıtıldığı tasarımlar, yöresel alışkanlıkları destekleyen ve geleneksel yaşamın değişime uğramadan sürdürülmesinde katkı yapan unsurlar içeriyor.


AZ KATLI KONUT PROJELERİ


Az katlı konut projeleri hayata geçiren TOKİ, inşa ettiği konutların dış mimari özelliklerini tasarlarken  yerel öğelerden faydalanıyor. Yörenin geleneksel konutlarında bulunan özellikler, yeni binaların cephe tasarımlarına güncel malzemeler ve mimari çözümler aracılığıyla uyarlanıyor.


Bu sayede TOKİ, yerel sosyal yaşamı destekleyen unsurların korunmasını ve daha nitelikli bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlanmayı amaçlıyor.


ŞIRNAK MERKEZ


Şırnak il merkezinde yer alan  kentsel dönüşüm projesinin birinci etabında 686, ikinci etabında 582 konut inşa edilirken,  Bahçelievler´deki uygulamada ise 645 konut yer alıyor. Gazi Mahallesi 'nde uygulanan projesinin birinci etabı 539, ikinci etabı  ise 511 konuttan oluşuyor.  2.732 konutun proje çalışmaları da devam ediyor.


ŞIRNAK CİZRE


Cizre'deki 'inşa ve ihya' çalışmaları kapsamında , toplam 3.087 adet  konut, cami ve dükkanlar  yer alıyor.  604 konutCizre merkezde inşa edilirken, 2.483 konut ise yeni imara açılarak kazanılan rezerv alanlarında 4 etap halinde yapılıyor.


ŞIRNAK SİLOPİ

10 bloğun yer aldığı 236 konutluk proje, "zemin + 5 kat" yüksekliğinde tasarlandı. Proje kapsamında sosyal yaşam alanlarına dönük uygulamalar ile altyapı ve çevre düzenlemeleri yer alıyor.


ŞIRNAK İDİL

Toplam 11 bloktan oluşan 216 konutluk projede ayrıca cami ve ticaret merkezi yer alıyor. ihtiyaçlara dönük farklı daire tiplerinin sunulduğu projede, altyapı ve çevre düzenlemeleri de yer alıyor.


DİYARBAKIR KAYAPINAR

2.172 konuttan oluşan Çölgüzeli Mevkii´nde yine terör mağdurlarına verilmek üzere rezerv alanda 3 bölgeden oluşan projenin yapımına başlandı. Birinci bölgede  736 konut, ikinci bölgede 870 konut, üçüncü bölgede ise 566 konut yer alıyor. Ayrıca Üçkuyular Mevkii'nde yine ihtiyaç olması halinde rezerv olarak inşa edilen 3.465 konut tamamlanma aşamasında.


HAKKARİ YÜKSEKOVA

1.830 konutluk proje 3 bölgeden oluşuyor. Birinci bölgede 464, ikinci bölgede 768 ve üçüncü bölgede 598 konut yer alıyor. Projede ayrıca  40 adet dükkan ile cami yer alıyor.  Proje çalışmaları devam eden 1.000 konutun yapımına da yaz aylarında başlanacak.


MARDİN NUSAYBİN

Üç etaptan oluşan  projede toplam  4.657  konut yer alıyor.  Dükkan ve camilerin yer aldığı çalışma kapsamında altyapı ve çevre düzenlemesi de bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER