Anasayfa >

Toki >

Toki Kayabaşı Evleri’ni Metre Metre Satacak

Toki Kayabaşı Evleri’ni Metre Metre Satacak

13 Aralık 2016 Salı, 09:35:28
Toki Kayabaşı Evleri’ni Metre Metre Satacak
Gayrimenkul sertifikası sistemi yakında başlıyor. Sistem Toki Kayabaşı Evleri ile start alacak. Böylelikle vatandaş Toki Kayabaşı Evleri’nden metrekare satın alabilecek…

Tasarrufu az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak olan gayrimenkul sertifikası uygulaması yakında başlıyor. Büyük yatırımlara küçük birikimlerle dahil olma fırsatı sunan gayrimenkul sertifikası sistemi için Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu hazırlıklarda sona geldi.


Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul sertifikasının Borsa İstanbul'da halka arz edilmesi planlanıyor. Yatırım bankacılığı tarafında ise Vakıf Yatırım'ın konuyla ilgili hazırlıklarını tamamladığı, ilk ihracı gerçekleştirecek kurumlardan birisi olabileceği dile getiriliyor.

Vatandaşa metrekare metrekare ev satışının önünü açan gayrimenkul sertifikası sistemi ilk olarak toki Kayabaşı projesinde başlayacak. Böylelikle vatandaşlar Toki Kayabaşı Evleri projesinde metrekare satın alabilecek.


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?
Örneğin müteahhit bin konutluk ve 600 milyon TL’lik bir yatırım yapsın. Bunun bir kısmı için sertifika çıkarabilecek. Birer metrekarelik sertifikalar oluşturulacak. Vatandaş projeden metrekare satın alabilecek. Proje tamamlandığında ise kaç sertifika biriktiyse ona göre bir daire alınabilecek.


Projenin sertifikalara bölünen kısmı halka arza edilecek. Vatandaşlar birikimlerine göre gidip borsada bu sertifikalardan satın alacak. Proje bittiğinde isteyen yatırımcı yeterli sertifikayı biriktirerek konut sahibi olabilecek. Bunun için istediği daireyi bloke ettirecek. İsterse elindeki sertifikaları borsada satarak oluşan değer artışından istifade edebilecek. Gayrimenkul sertifikası sistemiyle vatandaşlar küçük birikimleriyle büyük inşaat projelerinin getirilerine ortak olabilecek.


ANAPARA GARANTİSİ
İhraçta yatırımcıya anapara garantisi ve yıllık getiri de verilecek. Projenin çeşitli nedenlerle tamamlanamaması durumunda yatırımcıya giriş parası ödenebilecek. Projenin tamamlanamaması sorununun önüne geçilebilmesi için vatandaştan toplanan paralar bir hesapta bloke edilecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER