Anasayfa >

Süren Projeler >

Üçüncü Köprü Marmaray’a entegre olacak!

Üçüncü Köprü Marmaray’a entegre olacak!

31 Temmuz 2014 Perşembe, 10:01:10
Üçüncü Köprü Marmaray’a entegre olacak!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Üçüncü köprünün Marmaray ve İstanbul Metrosu'na bağlanacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul’un 3’üncü boğaz köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde kule yüksekliklerinin Asya tarafında 195,5 metreyi, Avrupa tarafında 198,5 metreyi bulduğunu açıkladı.

Bakan Elvan,  İstanbul  trafiğini önemli ölçüde etkileyen ulusal ve uluslararası transit trafiğin İstanbul dışına alınmasını sağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade etti.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü 2015 yılı sonuna kadar hizmete almak istediklerini, bu kapsamda 3 vardiya halinde çalışmaları sürdürdüklerini belirten Elvan, şunları kaydetti:

 

"Toplam 5 bin 110 personelimiz bu projeyi söz verdiğimiz tarihe yetiştirmek, ülkemize kazandırmak için çalışıyor. Personelimizin üstün gayretleri ile takvimimizin önünde yer alıyoruz. Kazı işlerini şimdiden tamamladık. Kulelerimiz de hızla yükseliyor. Bugün itibariyle kule yükseklikleri Asya tarafından 195,5 metreyi, Avrupa tarafında 198,5 metreyi buldu. Tamamlandığında ise 321 metreyi aşan yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olacak. İstanbul’un yeni silüeti Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile şekillenecek."

 

Marmaray'la entegre olacak!

Bakan Elvan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün  Marmaray  ve İstanbul Metrosu'na bağlanacağını söyledi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün özellikle demiryolu ayağının da büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Elvan, "Köprüden geçecek demiryolu ile Edirne'den İzmit'e kadar kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılabilecek. Bu sayede de Marmara ve İstanbul’un kuzeyinde oluşacak yeni ticari alanla, tüm bölge ekonomik açıdan canlanacak. Bu raylı sistem, Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanını da birbirine bağlayacak" dedi.

AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER