Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Stoğu İçin İki Bakanlık Düğmeye Bastı!

Konut Stoğu İçin İki Bakanlık Düğmeye Bastı!

17 Ağustos 2018 Cuma, 14:05:53
Konut Stoğu İçin İki Bakanlık Düğmeye Bastı!
Son zamanlarda satışlarda yaşanan durgunluğu aşmaya çalışan konut sektöründeki stok sorununu çözmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. İki bakanlık sektörün üç çatı kuruluşu İNDER, KONUTDER VE GYODER üyesi firmalarının stok sayısın ve bunların parasal değerlerini istedi. Önümüzdeki günlerde her firmanın stoklarından bir bölümünün yer aldığı bir varlık havuzu oluşturulacağı ve gayrimenkullerin satışına dayalı birtakım yurtdışı ve yurtiçi tahvil ya da menkul enstrümanlar ile satılarak, sektör firmalarının stoklarının eritilmesi ve nakit akışı kolaylığının sağlanması planlanıyor…

Konut sektöründe yaşanan durgunluğa çözüm bulmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı da devreye girdi. İki bakanlık sektördeki stok sorunu çözmek için kolları sıvadı.

Business HT’nin konuyla ilgili dört ayrı kaynaktan edindiği bilgilere göre, her iki bakanlıktan dün sektörün çatı kuruluşları Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER ), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER ) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER’e ), üyeleriyle ilgili bilgi talebi gittiği ve söz konusu bilgilerin bugün için de bakanlıklara ulaştırılmasının istendiği belirtildi. Her üç çatı kuruluşun da bugün istenilen bilgileri bakanlıklara ulaştırdığı kaydedildi.

Bakanlık, üç dernekten dernek üyesi firmaların konut ve ofis stoğu, bunların parasal büyüklüğü, devam eden proje sayısı ve bunların geldiği aşama hakkında bilgi talep etti.

VARLIK HAVUZU
Her iki bakanlığın da gelen bu bilgileri inceleyerek sektörün detaylı bir resmini çekeceği, sektörde herhangi bir balon ya da risk var mı, varsa hangi noktalar var gibi konuları tespit edeceği belirtildi. Ancak bilgilerin sadece bu amaçla toplanmadığı, yapılacak incelemenin ardından önümüzdeki günlerde her firmanın stoklarından bir bölümünün yer aldığı bir varlık havuzu oluşturulacağı ifade ediliyor.

Oluşturulacak varlık havuzunun emlak Bankası çatısı altında olabileceği ve gayrimenkullerin satışına dayalı birtakım yurtdışı ve yurtiçi tahvil ya da menkul enstrümanları ile satılarak, sektör firmalarının stoklarının eritilmesi ve nakit akışı kolaylığının sağlanmasının hedeflendiği gelen bilgiler arasında.

Daha önce sektörden gelen talep doğrultusunda, her iki bakanlığın da yapacakları değerlendirme sonrasında Emlak Bankası fonu ya da başka bir formül ile sektörün elinde biriken stokları nakde çevirmeyi ve sektörün üzerinde oluşan baskıyı ortadan kaldırmayı hedefledikleri ifade edildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER