Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Hafriyat Kamyonları Takipte! Kurallara Uymayana Ağır Ceza Var!

Hafriyat Kamyonları Takipte! Kurallara Uymayana Ağır Ceza Var!

17 Ağustos 2018 Cuma, 12:03:49
Hafriyat Kamyonları Takipte! Kurallara Uymayana Ağır Ceza Var!
İBB, araç takip sistemi ile hafriyat kamyonlarını sıkı takibe aldı. Şu ana kadar 8 bin 480 araca araç takip sisteminin kurulduğunu belirten İBB Başkanı Mevlüt Uysal, kurallara uymayana bundan sonra cezai işlem uygulanacak dedi..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), hafriyat kamyonlarına yönelik sıkı takip dönemi başlattı. Hafriyat kamyonlarının denetim ve kontrolü için geliştirdiği araç takip sistemiyle entegre olan 100 tablet, kolluk kuvvetlerine dağıtıldı.

KURALLARA UYMAYANA YÜKLÜ CEZA VAR
Sistemin tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, kurallara uymayan kamyon şoförlerine ve sahiplerine yüklü miktarlarda cezai işlem uygulandığını söyledi.

1 MİLYON 500 BİN LİRALIK CEZA
İnsanların doğru yerde, doğru zamanda, doğru güzergahta ve doğru menzile yönelmiş inşaat faaliyetlerinde bulunması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Böyle olduğu sürece devlet ve millet olarak yanlarında olacağız. Ama kuralların dışına çıktığı andan itibaren yasaların bize vermiş olduğu yetkiyi kullanır ve gerekli her türlü tedbiri alırız. Bu anlamda baktığımızda bu yıl içerisinde, 146 bin 105 hafriyat kamyonunu kontrol etmişiz. Bunlardan 4 bin 904'üne 1 milyon 500 bin TL tutarında ceza kesmişiz. Yani kontrollerimiz aralıksız devam ediyor. Ama kontrol aynı zamanda bir teknoloji işidir. Teknolojimiz ne kadar gelişirse kontrolümüz de o derece artar." ifadelerini kullandı.

Araç takip sistemi hakkında da yorumlarını paylaşan Şahin, "Bu yazılım ve araç takip sisteminden hem belediyemiz hem kolluk kuvvetlerimiz takip ve denetim noktasında istifade ediyor. Bugün bunu bir adım daha ilerletiyoruz. Yeni bir aşamaya geçiyoruz. Artık mobil timlerimiz, sahada olan ekiplerimiz, sadece aracı durdurarak kontrol etme değil, aynı zamanda hiç durdurmadan kontrol edebilecek bir imkana kavuşuyorlar. Ellerindeki tabletlerle araçların her türlü hareketini görüyorlar ve ona göre de eğer güzergah ihlali ve döküm sahasında kural ihlali varsa ona göre ceza uygulayabiliyorlar. Bu denetim ve kontrol sağladığı gibi bu işi kurallarına göre hakkıyla yapan kişileri de koruyor."dedi.

8 BİN 480 KAMYON TAKİPTE
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise araç takip sistemi ile hafriyatın alındığı noktadan döküleceği yere kadar takibinin mümkün hale getirildiğini kaydetti.

Uysal, geçen nisan ayında hafriyat işi yapanların araçlarını gerekli sisteme entegre etmeleri konusunda uyarıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Bugün itibarıyla takibin bire bir yapılması için kolluk kuvvetlerimize tablet dağıtacağız. Şu ana kadar 8 bin 480 aracımıza araç takip sistemi kurulmuş vaziyette. İstanbul'da araç takip sistemi takılmayan yaklaşık bin 49 kamyonumuz kalmış. Bunlar trafiğe çıkmıyor diye bu işlerle uğraşmıyor. Yani araçlarımızın tamamına araç takip sistemi takılmış vaziyette. Kaydı olmayan, plakasız şekilde bu işleri yapmaya çalışanlar olabilir. Bundan sonra cezai işlemler uygulanacak."

Plakası olmayan, kaydı bulunmayan ve hala kaçak şekilde iş yapanlara da gerekli cezai işlemler uygulanacağını vurgulayan Uysal,
"Bu işi samimi bir şekilde meslek olarak yapan vatandaşlarımızı bugünden sonra jandarmamız kendi bölgesinde polisimiz de kendi bölgesinde tabletten takip edecek. Hafriyat kamyonlarının bu yükü nereden aldığı, hangi istikamette seyretmesi gerektiği ve o esnada nerede olması ve hatta çıkarken hangi güzergahtan geçtiği takip edilecek. Bu tabletleri içerisindeki yazılımlarla birlikte kolluk kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Hafriyat kamyonu sıkıntısı bitti diyebiliriz. Her şeye rağmen kurallara uymayanlar, sisteme girmek istemeyenler olursa kolluk kuvvetlerimiz gereğini yapacak. Valiliğimiz, İBB ve kolluk kuvvetlerimiz gereğini yapacaktır"diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER