Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Faizler Yükseldi Vatandaş Bankadan Kaçtı!

Faizler Yükseldi Vatandaş Bankadan Kaçtı!

15 Ağustos 2018 Çarşamba, 15:29:21
Faizler Yükseldi Vatandaş Bankadan Kaçtı!
Haziran ayından itibaren hızlı bir yükselişe geçen konut kredisi faiz oranları vatandaşı bankalardan kaçırdı. Tüik Temmuz 2018 Konut Satış İstatistikleri’ne göre Temmuz ayında konut kredili satışlarda yüzde 21,2 düşüş gerçekleşti. Vatandaş psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1’i ikiye katlayan konut kredisi faiz oranlarının tekrar birin altına düşmesini istiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünkü açıklamasında faiz indiriminin sinyallerini verdi…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Kamu bankalarını öncülüğünde başlayan konut kredisi kampanyasının sona ermesinden sonra faizler hızlı bir yükleşe geçti. Mayıs-Haziran aylarında geçerli olan kampanya kapsamında faiz oranları yüzde 0,98’e çekildi. Kampanya Haziran sonu sona erdi ve ardından faizler hızla yükseldi. Şuanda konut kredisi faiz oranları birçok bankada psikolojik sınır olarak tabir edilen yüzde 1’i ikiye katlayarak 2’yi aştı. Faizlerin artması ile birlikte vatandaş kredili alımdan hızla uzaklaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2018 konut satış İstatistikleri verilerine göre ipotekli konut satışı yani banka kredili konut satışları Temmuz ayında yüzde 21,2 azalarak 30 bin 405 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,5 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5  bin 4 konut satışı ve yüzde 16,5 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 83,3 ile Ardahan oldu.

Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşen yüzde 0,98 faiz kampanyasını kaçıran vatandaşların gözü kulağı bankalardan gelecek müjdeli haberde. Vatandaş konut kredisi faiz oranlarının tekrar birin altına inmesini istiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı açıklamada konutta yeni bir kampanyanın müjdesini vermişti. Kurum, uygun fiyat ve ödeme koşulları ile vatandaşları ev sahibi yapacağız diyerek konut kredisinde ikinci indirimin sinyalini vermişti.

FAİZ ORANINDAKİ DEĞİŞİKLİK SEKTÖRÜ CANLANDIRIR
ERA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Baygan, geçtiğimiz aylarda konut satışlarına destek amaçlı yapılan kampanyalar ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un  açıklayacağı yeni kampanyalar faiz oranlarındaki değişiklikler ile sektörün canlanarak satışlarda daha iyi seviyelere ulaşacağını ön görüyorum.

RAKAMLAR FAİZİN ETKİSİNİ GÖSTERİYOR
MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu,”Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarının payının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 oranında azaldığını. Artan faizlerin etkisini bu azalmadaki etkisini açıkça görmüş oluyoruz. Mevsim etkisine ve dövizde yaşanan artışlara rağmen yaşanan bu büyümenin önümüzdeki dönemde sağlanabilmesi sektör açısından oldukça umut verici bir gelişme” dedi.

FAİZLER İNMEZSE BÜYÜME İVMESİ HIZ KESEBİLİR
Faizelerin artışıyla sektördeki büyüme ivmesinin hız kesebileceğini belirten Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tüfekçioğlu”123 bin 878 adet konut satışına baktığımızda Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarının payının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 oranında azalış göstermiş durumda. Faizlerin artışıyla büyüme ivmesi biraz hız kesebilir. Önümüzdeki dönemde bu büyümenin sürdürülebilir olması için ekonominin lokomotifi olan ve kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörüne sağlanan teşviklerin uzun soluklu olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ALTINA İNERSE SEKTÖR HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GELİR
Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “ Özellikle döviz kuru ve kredi faizler konusu önemli, dövizdeki hareketliliğin sona ermesi ve konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesi halinde inşaat sektörü yine hak ettiği seviyeye gelecektir. Bizim işimizde kilit noktanın döviz ve faiz olduğu unutulmamalı, tedbirler bu yönde alınmalı. Kalıcı bir vergi düzenlemesi yapılarak, özellikle ilk konutunu alan kişiler için avantajlar sağlanması önemli” diye konuştu.

FAİZLER İNMEZSE STOK ERİME HIZI YAVAŞLAR
Konut kredisi faizleri konut yatırımı üzerinde en önemli etkiyi gösteren faktör İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  İhsan Çulhalık, “Konut kredilerinin düşürülmesinin konut satışları üzerinde büyük etkisi oldu. Konut kredisi faizleri konut yatırımı üzerinde en önemli etkiyi gösteren faktör. İlk dönemde insanlar yüzde 1,5 seviyelerinde olan konut kredisi faizleriyle alımlar yaparken, sonrasında ise yüzde 1’in altına düşmesiyle birlikte hep bu oranın altındaki rakamı bekler oldu. Geçen mayıs ve haziran ayları arasında 0,98 kampanyası sonrasında geçen 1 aylık sürede 140 bin gibi ciddi bir konut satıldı. İnşaat sektörünün finansman kaynağına ihtiyacı var. Alınması gereken en önemli tedbir sıfır konut şartlarının yatırımcı için cazip hâle getirilmesi olmalıdır. Faizlerin yüzde 1’in altına inmesi kısa vadede hayata geçirilmeli, bu önlemler alınmazsa stokların erime hızı yavaş olacaktır” şeklinde konuştu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER