Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tavukçuoğlu: Lüks Konuttan Vazgeçip Dar Gelirliye Konut Üretilmeli!

Tavukçuoğlu: Lüks Konuttan Vazgeçip Dar Gelirliye Konut Üretilmeli!

15 Ağustos 2018 Çarşamba, 14:34:25
Tavukçuoğlu: Lüks Konuttan Vazgeçip Dar Gelirliye Konut Üretilmeli!
Anadolu Yakası İnşaat Müheahhiteri Derğeni (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, gayrimenkulün her zaman iyi bir yatırım aracı olduğuna dikkat çekerek dövizini bozduran konut indirimlerinden yararlanıp hazır konut fiyatları düşükken konut alımına yönelecektir dedi. Tavukçuoğlu, “Bu dönemde sektörün tek ihtiyacı artık arz fazlası yaşanan lüks konuttan vazgeçip alt ve orta gelirli gruba konut üretmektir” şeklinde konuştu…

Anadolu Yakası İnşaat Müheahhiteri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Tüik’in konut satış İstatistikleri ve Yapı İzin İstatistikleri sonuçlarını değerlendirdi.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısındaki yüzde 28,1’lik bir düşüşe dikkat çeken Tavukçuoğlu, “Geçen senenin ilk altı ayında 76 bin  615 bina için yapı izin ruhsatı alınırken, bu senenin aynı döneminde ise 55 bin 231 yapı izin ruhsatı alınmıştır. Bu da zaten sektörümüzün 2018’in daha durağan geçeceği öngörüsüyle daha az konut inşa ettiğini göstermiştir. Konut satışlarında inşaat sektörü için durağan olan bu dönemde temmuz ayında konut satışlarının yüzde 6,9 oranında artarak 123 878 olması, önemli bir rakamdır. Bunda firmaların yaptıkları kampanyaların sektörü dinamik tuttuğunu görebiliyoruz. İpotekli satışta yüzde 21,2’lik bir azalış varken, diğer konut satışlarında ise yüzde 20,9’luk artış da bunu göstermektedir. Bu da bir kez daha artık yüzde 2’lere varan konut kredisi faizlerinin bir kez daha aşağıya çekilmesi gerektiğini gösteriyor. Yine yakın dönemde 0.95 faiz 120 aya varan taksit seçeneklerinin sektöre nefes aldıracağını düşünüyoruz” dedi.

DÖVİZİNİ BOZDURAN KONUTA YATIRACAK
Gayrimenkulün her zaman iyi bir yatırım aracığı olduğuna dikkat çeken Tavukçuoğlu, gayrimenkul uzun vadede alıcısına kazandırır dedi. Tavukçuoğlu, “Gayrimenkul her zaman iyi bir yatırım aracı olmuştur. Uzun vadede alıcısına kazandırır. Yavaş yavaş dövizini bozduran vatandaşlar, konut indirimlerinden yararlanıp hazır konut fiyatları düşükken konut alımına yönelecektir” ifadesinde bulundu.

LÜKS KONUTTAN VAZGEÇİP DAR GELİRLİYE KONUT ÜRETMELİYİZ
Sektörün arz fazlası olan lüks konuttan vazgeçerek alt ve orta gelirliye konut üretmesi gerektiğini kaydeden Tavukçuoğlu, “Bu dönemde sektörün tek ihtiyacı artık arz fazlası yaşanan lüks konut üretiminden vazgeçip alt ve orta gelirli grup için konut üretebilmektir. Ancak tüm bu rakamlar içerisinde yabancıya konut satışındaki yüzde 65,6’lık satış, döviz girdisi açısından ve konut satışını hareketlendirmek adına önem teşkil etmektedir. Geçen yılın ilk 7 ayında 11 321 konut satılırken, bu yılın aynı döneminde 14 674 konut satılmıştır. Rakamlar da bize gösteriyor ki, geçen seneyi katlayarak yabancıya konut satışı yaşanacaktır. Doların bu kadar yükseldiği bir dönemde, yabancıya verilen en az 1 milyon Dolarlık gayrimenkul ediniminde -ki 300 bin dolar olmasını istiyoruz- vatandaşlık hakkının verilmesinden faydalanarak ve doğru tanıtımlarla yabancıya konut satışını arttırabilmemiz mümkün. Yabancılar için Türkiye’den konut edinimi şu an tam da bir fırsat ve Türkiye’nin ihracat hedefleri doğrultusunda, sektörümüz yabancıya konut satışını bir ihracat kalemi olarak değerlendirebilir” şeklinde konuştu.  

ÖNÜMÜZDE HİÇBİR ENGEL YOK
2023 yılına kadar yabancıya 20 milyar Dolar’lık konut satışı yapabilmemiz için önümüzde hiçbir engel yok diye Tavukçuoğlu, “Bu seneyi 5 milyar Dolar konut satışıyla rahat kapatabileceğiz. Gelirlerimizi arttırabilmemiz açısından dövizin bu dönemdeki yüksekliğini doğru değerlendirilmek gerektiğini düşünüyoruz. Mütekabiliyet yasası çıktığından beri yabancıya 44 milyar Dolarlık konut satışında bulunduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın verilerine göre ilk 5 ayda 2.1 milyar Dolarlık gayrimenkul satmışız yabancıya. Döviz kurunun etkisiyle yabancıya konut satışında bu yılı çok rahat bir şekilde 5 milyar Dolar ile kapatabiliriz. Diğer ülke rakamlarına baktığımız zaman şu anda oldukça gerilerdeyiz. Örneğin; İngiltere’de sadece 3 yıl önce 48 milyar Dolarlık konut satışı yapıldı. Oysa tarihi, kültürü, doğasıyla çok daha iyi pazarlanabilecek niteliklere sahip bir ülke. Aynı zamanda ekonomimizin bulunduğu bu durum karşısında AYİDER üyeleri olarak tüm satış ve kira anlaşmalarımızı TL bazında, yapacağımız inşaatlarda tamamen yerli ürünlerin kullanımı kararını da almış bulunuyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER