Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’daki 2 Milyon Binanın Yarısı Depreme Hazırlıksız!

İstanbul’daki 2 Milyon Binanın Yarısı Depreme Hazırlıksız!

14 Ağustos 2018 Salı, 16:01:19
İstanbul’daki 2 Milyon Binanın Yarısı Depreme Hazırlıksız!
Türkiye’deki yapıların yarısından fazlasının depreme hazırlıklı olmadığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 2 milyon binanın yarısının tehlike arz ettiği açıklamasında bulundu…

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), 17 Ağustos depreminin 19'uncu yıl dönümü nedeniyle basına açıklamada bulundu. Basın açıklamasını şube yönetimi adına İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna yaptı.

NE İSTANBUL NE TÜRKİYE DEPREME HAZIR DEĞİL
Ne İstanbul ne de Türkiye depreme hazır değil diyen Suna, Türkiye’deki 20 milyon yapının yarısının güvenli olmadığını söyledi. Suna, “20 milyon yapının yarısı güvenli olmaktan uzaktır, ruhsatsız ve kaçak inşa edilmiştir. Bir başka ifade ile mühendislik hizmeti almadan üretilmiştir. Bu yapıları kullanan, buralarda yaşayan insanlar can güvenliği tehlikesi altındadır. İstanbul'da bulunan yaklaşık 2 milyon binanın yarısı aynı şekilde tehlike arz etmektedir" diye konuştu.

Suna, “İstanbul yapı stokunun mevcut durumunu anlamak için Temmuz ayının içerisinde peş peşe yaşanan facialara bakmak yeterli olacaktır. 24 Temmuz'da Beyoğlu Sütlüce'de bir bina, komşu parselde devam eden temel kazısı nedeniyle birkaç saat içinde çöktü. Zemin kaymasının zamanında fark edilmesi nedeniyle can kaybı olmadı. 28 Temmuz'da ise Sancaktepe Mevlana İlkokulunun duvarı yıkıldı. Okulların tatil olması nedeniyle kimse zarar görmedi. 30 Temmuz'da da Ümraniye'de bir inşaatın istinat duvar çöktü. Can kaybı olmadı ama birkaç araba göçük altında kaldı. Bu manzaranın tek bir izahı bulunuyor" şeklinde konuştu.

İSTANBUL DEPREM RİSKİLİ 10 KENT ARASINDA
İstanbul’un deprem riskli 10 kent arasında yer aldığına dikkat çeken Suna, "İstanbul'da binaların kayda değer kısmı iskânsız, ruhsatsız ve denetim dışı üretilmiş ve depreme maruz kalmadan yıkılacak durumdadır, altyapısı ihtiyacı karşılayamayacak oranda niteliksizdir. Kadim kent İstanbul'un, deprem açısından en riskli 10 kent arasında bulunmasından, dünya ölçeğinde sağlıksız kentler sıralamasında 89 kent arasında 88. sırada yer almasından, literatürde olası İstanbul depreminin 'büyük trajedi' olarak geçmesinden sadece inşaat mühendisi olarak değil, bir İstanbullu olarak kaygı duyuyoruz" ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER