Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Bakan Açıkladı! Dar Gelirliye 30 Bin Sosyal Konut Geliyor!

Bakan Açıkladı! Dar Gelirliye 30 Bin Sosyal Konut Geliyor!

14 Ağustos 2018 Salı, 09:56:45
Bakan Açıkladı! Dar Gelirliye 30 Bin Sosyal Konut Geliyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, büyük ölçekli sosyal konut projeleri planladıklarını söyledi. Bu projelere kaynak oluşturmak için tescil dışı alanları ekonomiye kazandıracaklarını belirten Kurum, “100 günlük eylem planında 30 bin sosyal konut dedik ama hedefimiz bunun çok üzerinde” dedi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dar gelirliye sosyal konut müjdesi verdi. Büyük ölçekli sosyal konut projeleri planladıklarını belirten Kurum, “100 günlük eylem planında 30 bin sosyal konut dedik ama hedefimiz bunun çok çok üzerinde” dedi. Kurum bu projelere kaynak oluşturmak için tescil dışı alanları ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

İNŞAATTA KÖKLÜ DÜZENLEME
İnşaat sektöründe köklü bir düzenleme yapacaklarının altını çizen Kurum, artık herkes inşaatçı olamayacak dedi.
Sektörün sağlıklı büyümesi için yeni bir çalışma başlatacaklarını ifade eden Bakan Kurum, "Tüm sorunların çözümü için işin kaynağına ineceğiz. Artık önüne gelen inşaatçı olamayacak. Finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmalar çok fazla. Bunlar yarı yolda kalınca vatandaş da mağdur oluyor. Biz yapacağımız düzenleme ile hem vatandaşın sorun yaşanmasının önüne geçeceğiz hem de inşaat sektöründe sağlıklı büyümenin yolunu açacağız" dedi.

İŞ BİTİRME GÜCÜNE BAKACAĞIZ
Firmaların mali ve iş bitirme gücüne göre sınıflandırılacağını belirten Murat Kurum, "Bir firma ruhsata başvurunca bakacağız. 'Bu işin üstesinden gelir mi, gelemez mi?' diye. Ona göre süreci yöneteceğiz. 6306 sayılı kentsel dönüşüm Yasası ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nda gerekli düzenlemeler devreye girecek" diye konuştu.

PANSUMAN YERİNE KALICI ÇÖZÜM
İnşaat sektörüne pansuman olacak kısa vadeli destek yerine kalıcı düzenleme planladıklarını vurgulayan Bakan Kurum, "İnşaat sektörünün Türk ekonomisine sağladığı yüzde 20-25'lik desteği kimse inkar edemez. Sektör her zaman dinamik olmalı. İlgili bakanlıklarla neler yapılır noktasında çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

YERLİ VE YABANCI YATIRIMCIYI KORUYACAK DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ
Yerli ve yabancı yatırımcıyı koruyacak düzenlemeler de yapacaklarını belirten Bakan Kurum, müktesep hak için çalıştıklarını açıkladı. Kurum, "Bir yatırımcı çalışmaya başlamış yarı yolda imar değişiyor. Bu birçok kesimin ortak sorunu. Biz bu konuda da önemli bir adım atacağız" dedi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER