Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Affı İçin “Kritik” Uyarı!

İmar Affı İçin “Kritik” Uyarı!

13 Ağustos 2018 Pazartesi, 16:03:32
İmar Affı İçin “Kritik” Uyarı!
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, imar affında en büyük sorunun yanlış beyan olduğunu söyledi. Bu konuda vatandaşları çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Çatalkaya, imar barışı ile iskanlı tapu alanların hem evinin değeri artacak hem de kredili satışın önü açılacak dedi…

8 Haziran’da başlayan imar barışı başvuruları 31 Ekim 2018’e kadar devam edecek. Başvuru sürecinde en büyük sorunun “yanlış beyan” olduğuna dikkat çeken Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşları bu konuda dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Çatalkaya,  “Bugüne kadarki süreçte imar affıyla ilgili yaşanan en büyük sorun başvuru yapanların yanlış metrekare beyanında bulunması oldu. Binanın gerçek metrekarelerin çıkarılması, ölçülerin doğru hesaplanması gerekiyor. Bu nedenle imar affı başvurusu için uzman kişilerden hizmet alınması büyük önem taşıyor. 9 Ağustos tarihine kadar yapılan başvurularda, yanlış bilgi verildikten sonra yapı kayıt belgesi için yapılan ödeme geri alınamıyor ve imar barışına başvuru hakkı elden gidiyordu. Ancak kanunun 9 Ağustos’ta revize edilmesiyle, vatandaşlara yanlış bilgilerini güncelleme hakkı tanındı” dedi.

HEM EVİN DEĞERİ ARTIYOR HEM DE KREDİLİ SATIŞIN ÖNÜ AÇILIYOR
İmar affı sonrası hem evin değerinin arttığını hem de kredili satışın önünün açıldığına dikkat çeken Çatalkaya, “İmar barışına başvurular Ekim ayının sonunda bitecek ancak ödemeler Aralık sonuna kadar devam edecek. Kanunda başvuru süresinin 1 yıl daha kadar uzatılabileceği yazıyor. Biz de bu sürenin uzatılması gerektiğini düşünüyoruz. Birinci adım olarak yapı kayıt belgesini alan vatandaşlar ikinci adımda evlerinin iskanlı tapusunu alabiliyor. Atılacak bu adımlardan sonra hem evlerin değeri artıyor hem kredili satışın önü açılıyor” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER