Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Dolar Arttı Yabancı “Ev”e Koştu!

Dolar Arttı Yabancı “Ev”e Koştu!

13 Ağustos 2018 Pazartesi, 14:52:46
 Dolar Arttı Yabancı  “Ev”e Koştu!
Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, doların artması ile birlikte Trabzon’a turist olarak gelen yabancıların konut alımına yöneldiğini söyledi. Taflan, yabancılar 300 bin TL’lik bir gayrimenkulden bugün yaklaşık 215 bin T kar sağlıyorlar dedi…

Trabzon İnşaatçılar ve emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, dolardaki artışla birlikte Trabzon’da yabancı yatırımcının arttığını söyledi.

Bölgeye turist olarak gelen yabancıların doların yükselmesi ile birlikte bölgeden konut aldığını belirten Taflan, “Yabancı yatırımcılar bugün 300 bin TL’lik olan gayrimenkulden yaklaşık 215 bin TL’lik kâr sağlıyor” dedi. Taflan, “Doların kuru o zamanlar 4 küsurlardaydı. Bugün baktığınızda ise 7'ye geldi. O zamanlar 300 bin TL değerindeki konutun dolar karşılığı yaklaşık olarak 73 bin dolardı. Vatandaş bunu bugün aynı şekilde 300 bin TL'den almaya kalktığında yaklaşık 42 bin dolara tekabül ediyor. Arada 31 bin dolar var. 31 bin doları da bugünkü kura vurduğumuzda yaklaşık 215 bin TL yapıyor. Kime yarıyor bu? Tabii ki yabancı yatırımcıya” ifadelerini kullandı.

Taflan, "Yerli yatırımcı için uygun olan konut kredisidir. Konut kredisi 0,98 iken şu an 2’ye doğru gidiyor. Bu şartlarda yerli vatandaş nasıl konut sahibi olacak?” dedi.

BİRİKİMİ DOLAR OLANLAR İÇİN KONUT ALMANIN TAM ZAMANI
"Elinde doları olan vatandaşlar da doların yeterince değerlendiğini düşünerek elindeki doları gayrimenkule çevirebilirler" diyen Taflan, “Konut almak isteyen kişiler aradığı konutu bulduklarında eğer ki birikimleri dolar ise şu zamanda kaçınılmaz fırsat yakalamış olurlar. Döviz kurlarındaki artış inşaatta kullanılan girdilerin fiyatlarını yükseltecek ve yeni konut imal etmek daha pahalı hale gelecektir. Daha pahalıya imal edilen konut ise doğal olarak daha yüksek fiyata satılacaktır” diye konuştu.

KONUT ALACAKLAR ELİNİ ÇABUK TUTSUN
Dövizdeki artışın etkisi ile maliyetlerin arttığını ve konut fiyatlarında da zammın kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Taflan, “İnşaat sektörünü olumsuz etkileyecek dolar artışı sebebi ile hammadde fiyatlarındaki artış konut fiyatlarına ilerde zam olarak yansıyacaktır. Döviz kurlarındaki hareketliliğin inşaat maliyetlerini etkileyeceği gibi, ev almayı düşünenlerin kurlarda meydana gelen artış nedeniyle konut fiyatlarına yansımadan alım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bundan dolayı konut alacak kişiler bu konuda ellerini çabuk tutmalıdırlar” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER