Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul Eylem Planı'nın Detayları Belli Oldu!

İstanbul Eylem Planı'nın Detayları Belli Oldu!

07 Ağustos 2018 Salı, 15:51:20
İstanbul Eylem Planının Detayları Belli Oldu!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Eylem Planı’nı hazırladı. İstanbul’un sorunlarına çözüm önerisi getiren plan ile İstanbul “eski” ve “yeni” olmak üzere ikiye ayrılacak. Dikey yapılaşmanının önüne geçilerek mahalle eksenli açık yapılaşmaya gidilecek. İşte İstanbul Eylem Planı’nın detayları..

Hükümet İstanbul için çalışmalara başladı. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Eylem Planı hazırladı. İstanbul’un sorunlarına çözüm önerisi getiren plana göre İstanbul, “eski” ve “yeni” olmak üzere ikiye ayrılacak. Plana göre İstanbul'un silüetini bozan yüksek yapılara geçit verilmeyecek. İstanbul okullarda ders olarak okutulacak. İşte İstanbul Eylem Planı’nın detayları…

İSTANBUL’UN SINIRLARI YENİDEN BELİRLENECEK
İstanbul Eylem Planı ile birlikte eski Tarihi İstanbul yeniden tanımlanarak, sınırları yeniden belirlenecek. İstanbullu ile İstanbul arasında bir yabancılaşmayla kaybolmaya yüz tutmuş şehrin tarihi değerleri, kültür ve inanç zenginliği yeniden yaşatılacak. Bu doğrultuda, eski Kudüs şehri (Old City Jerusalem), eski Prag kasabası (Old Town Prague) gibi örnekler dikkate alınarak bu şehirlerdekine benzer şekilde bir "Eski İstanbul" (Old City Istanbul) bölgesi belirlenerek turizme açılacak. Küresel dünyadaki gelişmelerin etkisiyle uluslararası alanda ekonominin, sanatın, sporun ve turizmin merkezi olan modern bölgeler ise Yeni İstanbul adıyla anılacak.

SİLÜETİ BOZAN YAPILARA GEÇİT VERİLMEYECEK
İstanbul'un metropolitan planının hazırlanmasıyla yeni şehir planlamaları sosyal ve kültürel odaklı olarak 'İstanbulluluk' kimliği etrafındaki bütünleşmeyi özendirecek. Muhitinden tecrit edilmiş (kapalı/ güvenlikli) site ve dikey yapılaşmanın önü alınarak mahalle eksenli açık bir yapılaşmaya gidilecek. Bu değişikliklerin hukuki ve idari alt yapısı en kısa sürede hayata geçirilecek. Bu doğrultuda Eski İstanbul'un siluetini bozacak gökdelenler, çok katlı yapılara geçit verilmeyecek.

DEPREM STRATEJİSİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, deprem tehlikesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Ulusal deprem çalışma stratejisine kültürel değerlerin korunması yönünde katkı sağlayacak. Depremin yanı sıra doğa kaynaklı diğer afetler ile teknolojik kazaların ve bu kazaların çevreye oluşturduğu riskler ve tehlikelere dikkat çekilerek sorunlara çözüm üretilecek. İklim değişikliğine bağlı sel, toprak kayması, deprem gibi doğal afetler sırasında tarihî yapıların ne kadar risk altında olduğu belirlendikten sonra acilen gerekli önlemler alınacak.

İSTANBUL KORUMA KANUNU ÇIKACAK
İstanbul Koruma Kanunu çıkartılacak. Kanun çerçevesinde özgün İstanbul politikası oluşturularak İstanbul'un tarihi mirasları, kültürel arşivi ve binlerce yıllık hafızası korunarak sonraki nesillere aktarılacak. İstanbul'un 39 ilçesindeki mobilite azaltılarak geleneksel yaşam biçimlerine bağlı ve kolay ulaşılır bir şehir haline getirilecek.
İSTANBUL OKULARDA OKUTULACAK
İstanbul'daki ilk ve orta öğretim müfredatında "İstanbul" dersi yer alacak. İstanbul bilgi, görgü, zevk ve adap eğitiminin öğretilmesi hedeflenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'İstanbulluluk' ruhunu konu alan kitaplar belirlenerek İstanbul derslerinde okutulacak.
MÜZE…
Resmi bir hüviyete sahip olacak bu konseyin kadroları İstanbul'a ilgi ve yakınlığı olan akademisyen ve sanatçılardan seçilecek. İstanbul'da Doğu Roma ve Osmanlı medeniyetlerini yansıtacak birer müze kurulacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER