Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kira Artışı Nasıl Hesaplanır Örnek!

Kira Artışı Nasıl Hesaplanır Örnek!

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 14:15:32
Kira Artışı Nasıl Hesaplanır Örnek!
Ev sahibi bir kira yılının bitiminde yasal olarak kiraya zam yapma hakkına sahiptir. Peki ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir? Kira zammını ne belirliyor? Kira artışı nasıl hesaplanır? Tüm soruların yanıtı detayları ile haberimizde...

Bir konutun, bir mülkün veya taşıt gibi herhangi bir şeyin belli bir bedel karşılığında, bir süre için sahibi tarafından başkasına verilmesine kira deniliyor.

Kira bedelini enflasyona karşı korumak veya kiraya konu olan gayrimenkulün değerindeki artışı kira bedeline yansıtmak amacıyla, genellikle her yıl sözleşmenin yenilenmesiyle birlikte yeni kira döneminde ödenecek olan kira bedelinde yapılan güncellemeye de kira artışı denir.

Ev sahibi bir kira yılının bitiminde yasal olarak kiraya zam yapma hakkına sahiptir. Peki kira zam oranını neye göre belirleniyor, ev sahibi ne kadar kiraya zam yapabilir? Kira artışı nasıl hesaplanır?

Kira artşı nasıl hesaplanıra örnekten önce kira artışı nasıl yapılır, kira artışı neye göre belirlenir sorularına yanıt verelim.

Kira artışı nasıl yapılır sorusundan başlayalım. Kira artışına Yeni Borçlar Kanunu ile sınırlama getirildi. Daha önceki yasada bir üst sınır yoktu. Fakat Yeni Borçlar Kanunu ile bir üst sınır getirildi. Kira zammında üst sınır “Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE).

Yani yasalara göre ev sahibi kiraya ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz. Kira artışı neye göre yapılır sorusuna da yanıt verelim. Kira artış oranı bir önceki Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’nın “12 aylık ortalaması” baz alınarak yapılır.

KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?
Şimdi gelin kira artışı nasıl hesaplanıra bir örnekle yanıt verelim. Örneğin diyelim ki bin 500 TL kira ödüyorsunuz. Kira sözleşmenizi de geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yaptınız. Kira artışını hesaplarken ÜFE’nin Temmuz verilerini baz alacağız.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,77, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,41 artış gösterdi. Yani kira artışını hesaplarken ÜFE’nin 12 aylık ortalaması yani yüzde 17,41’i baz alacağız. Buna göre;
1500x17.41/100: 1.761,15 TL
Mevcut kira oranı: 1500 TL
Kira zam oranı: Yüzde 17,41
Kira zammı: 261.15 TL
Zamlı kira bedeli: 1.761.15 TL.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER