Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Avni Çelik: Devlet Altın Vuruşu Yapsın Sektör Canlansın!

Avni Çelik: Devlet Altın Vuruşu Yapsın Sektör Canlansın!

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 11:55:19
Avni Çelik: Devlet Altın Vuruşu Yapsın Sektör Canlansın!
Gerek maliyet gerekse de konut kredisi faizlerindeki yükselişten dolayı zor günler yaşayan inşaat sektörü bir çıkış arıyor. Bu kapsamda GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik'ten devlete bir öneri geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabileceğini, bu şekilde piyasanın canlanacağını ifade eden Çelik, bu konuda devletten altın vuruş bekliyorum dedi...

Gerek konut kredisi faizleri gerek inşaat maliyetleri gerekse de döviz kurundaki yükselişin etkisi ile zor süreçten geçen inşaat sektörü, eski hareketli günlerini yakalamak için bir çıkış yolu arıyor.
İlk önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  daha sonra ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la biraraya gelerek çözüm önerilerini paylaşan inşaat sektörü temsilcileri, düşen konut satışlarını canlandırmak için arayışlara devam ediyor.

Bu yönde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik'ten çok önemli bir öneri geldi. Çelik, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabileceğini, bu şekilde piyasanın canlanacağını söyledi.

Konut satışlarının canlanması için faizlerin düşmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Bankaların yükselen enflasyonla birlikte mevduat faizini de yükseltmek zorunda kaldığını ve bu durumun kredi faizlerini yukarı çektiğini belirten Çelik, bankalara, “faizi indir” demenin gerçekçi olmadığını ifade etti.

“DEVLETEN ALTIN VURUŞ BEKLİYORUM”
Kamu bankalarını da “Faiz indirin” diye zorlamanın doğru olmayacağını ifade eden Çelik, "Devletten bu konuda bir “altın vuruş” bekliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak. Vatandaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, “Bu kredinin faiz yükünün yıllık 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım” diyecek. Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek." dedi.

“İLK KEZ EV ALACAKLARI DA KAPSAMALI”
Uygulamanın ilk kez ev alacak vatandaşları kapsaması gerektiğini kaydeden Çelik, "Bu destek için 700 bin TL’lik  bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı.Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4’ünü, konut satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla destek 4 puana inmiş olacak." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER