Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Emlak Bankası Geri Dönüyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Emlak Bankası Geri Dönüyor!

03 Ağustos 2018 Cuma, 17:06:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Emlak Bankası Geri Dönüyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz dedi. Emlak Bankası'nın bankacılık yapma yetkisi 2001'de sonlandırılmıştı. Banka yıllar sonra yeniden faaaliyete geçmeye hazırlanıyor...

emlak Bankası yeniden geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna duyururken Emlak Bankası’nın geri dönüşünü de duyurdu.


3 Haziran 1926 yılında Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermayeile   kurulan Emlak Bankası, Türkiye’nin birçok yerinde konut projelerine imza attı. Emlak Bankası’nın bankacılık  yetkisi 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak sona erdirildi ve tasfiye kapsamına alındı.

1980’lerin sonunda, eski Genel Müdürü Engin Civan’ın adının karıştığı ve işadamı Selim Edes’in “rüşvetin belgesi mi olur” sözüyle tarihe geçen yolsuzluk iddialarıyla da anımsanan kurumun, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi, 3 Temmuz 2001 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 4684 sayılı yasayla sona erdirilerek tasfiye edildi. Bankanın şubeleri de aynı yıl Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.

Banka için, Zeki Sayın başkanlığında bir tasfiye yönetim kurulu da oluşturuldu. Geçen yıllar içinde,tasfiye çalışmaları kapsamında bankanın tüm borçlarını ödediği ve alacaklı pozisyona geldiği öğrenildi. Buna göre bankanın alacakları, 123 milyon TL’ye ulaştı. 2015 yılında vergi rekortmenleri listesinde 100. sırada, 2014 yılı vergi rekortmenleri listesinde de 91. sırada yer alan bankanın sermayesi de, aranılan koşulları karşılar noktaya geldi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER