Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tamer Özyurt: İnşaatta Bir Devir Kapanıyor Yeni Bir Devir Açılıyor!

Tamer Özyurt: İnşaatta Bir Devir Kapanıyor Yeni Bir Devir Açılıyor!

03 Ağustos 2018 Cuma, 10:55:34
Tamer Özyurt: İnşaatta Bir Devir Kapanıyor Yeni Bir Devir Açılıyor!
Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, lansman fiyatlarıyla konut almanın bir avantajının kalmadığına dikkat çekerek yeni dönemde bitmiş konutların tercih edileceğini söyledi. İnşaat sektöründe bir devir kapanıyor yeni bir devir başlıyor diyen Özyurt, bu dönemin tüketici için fırsat dönemi olduğunu ve kaçırılmaması gerektiğini ifade etti…

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, lansman fiyatlarıyla konut almanın artık bir avantajının kalmadığını söyledi. Önümüzdeki dönemlerde bitmiş projelerin tercih edileceğine dikkat çeken Özyurt, büyük ölçekli projelerin de devrinin kapanmaya başladığını ifade etti.

“SAT YAP DÖNEMİ BİTİYOR, YAP SAT DÖNEMİ BAŞLIYOR”
Sektörde “Sat yap dönemi bitiyor, yap sat dönemi başlıyor” diyen Özyurt, “İnşaat sektöründe bir devir kapanıyor yeni bir devir açılıyor. Yeni dönem müteahhit firmaların kendi öz kaynaklarıyla üretim yaptığı bir dönem olacak. Büyük ölçekli projeler de olmayacak" dedi.

“YENİ PROJELER DURDU”
Son bir yılda yüzde 50 ila yüzde 100 arasında maliyet artışı olduğuna dikkat çeken Özyurt, yeni proje üretiminin durduğunu ve mevcut projelerin yürüdüğünü söyledi.İnşaatçıların şirketlerini ayakta tutabilmek için stoklarını eritme yolunu seçtiklerini dile getiren Özyurt, stokların erimesinden sonra ancak yeni projelerin geleceğini belirtti.

“BU DÖNEM FIRSAT DÖNEMİ”
Gelecek döneme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tamer Özyurt "Yeni proje açacak olanlar beklemede kalmayı teecih ediyor. Döviz yüzde 50 arttı. İnşaat malzemelerinin girişi döviz üzerinden oluyor. Demir yüzde 100, beton yüzde 80 zam gördü. Piyasa daralmasından kaynaklı artışlar henüz konut satış fiyatlarına yansımadı. Ancak stoklargittikçe eriyor,maliyetler stoklar eridikçe fiyata yansıyacak. Mevcut stoklar inşaat şirketlerinin yeni projeye girmemesinden dolayı en fazla bir yılda eriyecektir. Şu anda yeni proje üretimi durmuş vaziyette varolan projeler yürüyor. Konutta 1 milyon adet stok var yıllık talep de 1 milyon civarında.Stoklar eridiğinde yani bir yıl sonra maliyet artışları fiyatlara yansımaya başlayacak. Bu artışın yüzde 100’lere yaklaşacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Yerli yatırımcının da yabancının da bitmiş konuta rağbet gösterdiğini ifade eden Özyurt, fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu vebu fırsat döneminin kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER