Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlak Vergisi Hesaplama 2018!

Emlak Vergisi Hesaplama 2018!

02 Ağustos 2018 Perşembe, 15:31:34
 Emlak Vergisi Hesaplama 2018!
Emlak vergisi nedir? Emlak vergisi ne kadar ödeniyor? Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Kimler emlak vergisi ödeniyor? Tüm sorunun yanıtları haberimizde…

Konuya emlak vergisi nedir sorusuna yanıt vererek başlayalım. Emlak vergsisi bina, arsa ve araziler için servete dayalı olarak devlet tarafından tahsil edilen bir vergi türüdür.

Peki emlak vergisi ne kadar?
Emlak vergisi;
Türü  Büyükşehir Olan İller  Büyükşehir Olmayan İller
Mesken         Binde 2                            Binde 1
İşyeri             Binde 4                            Binde 2
Arsa              Binde 6                            Binde 3
Arazi             Binde 2                            Binde 1

Bir sürprizle karşılaşmamak için emlak vergisi borcunuzu önceden öğrenebilirsiniz. Emlak vergisi sorgulama işlemi e-devlet aracılığı ile ve Gelir İdaresi Başkanlı’nın (GİB) sunduğu internet vergi dairesi hizmeti işlemleriden öğrenebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİYOR?
Emlak vergisi iki taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisi birinci taksiti 31 Mayıs’ta son buldu. Emlak vergisi 2018 ikinci taksit ödemesi ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak.EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIYOR?
Emlak vergisi ödemelerini bağlı olduğunuz belediyeye direk ya da belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine yapabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ KİMLER ÖDEMİYOR?
Emlak vergisinden muaf olan kişileri şöyle sıralayabiliriz;
Bakanlar Kurulu tarafından 2006 yılında alınan karara göre;
-En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olanlar,
-Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,
-SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler, (ve bunların dul ve yetimleri)
-Engelliler,
-Gaziler,
-Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA 2018
Emlak vergisi tutarı konut, işyeri, arsa ve araziler için farklı oranlar kullanılarak hesaplanıyor. Konutlar için binde 1, işyerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1 oranları baz alınıyor. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediye büyükşehir statüsünde ise bu oranlar iki katına çıkıyor. İlgili vergi yılı içerisinde gayrimenkulün asgari rayiç değerleri üzerinden bu oranlar kullanılarak ilgili yıl için ödenecek emlak vergisi tutarları hesaplanıyor. Örnek olarak rayiç değeri 100.000 TL olan büyükşehir sınırlarındaki bir konut için ödenecek emlak vergisi tutarı, 100.000x2/1000 = 200 TL olarak hesaplanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER