Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?

Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?

02 Ağustos 2018 Perşembe, 11:35:31
Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?
Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 8 Haziran’da başladı 31 Ekim’de sona erecek. Peki 13 milyona aşkın imar ve iskan sorunlu yapıya çözüm olacak olan imar barışı yani Yapı Kayıt Belgesi nedir? Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarar? Sorunun yanıtı detayları ile haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

İmar barışı yani Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 8 Haziran 2018’de başladı. Başvurular 31 Ekim’de sona erecek.
Yaklaşık 13 milyon imar ve iskan sorunlu yapıya çözüm olacak yapı kayıt belgesi nedir? Yapı kayıt belgesi ne işe yarıyor?

YAPI KAYIT BELGESİ NEDİR?
Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018'e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapıların kayıt altına alınması için verilen bir belgedir.

Yapı kayıt belgesi 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsıyor. Yapı kayıt belgesi başvurularının 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin de 31 Aralık 2018’e kadar alınması gerekiyor.

Yapı Kayıt Belgesi için maliklerden biri ya da vekili e-devlet üzerinde yapı kayıt belgesi formunu doldurarak müracaatta bulunabiliyor. Ayrıca dileyenler başvurularını yetkili kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de yapabilir.

Yapı kayıt başvurusu e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, Yapı Kayıt Belgesi formunun eksiksiz olarak doldurulmasından ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan Yapı Kayıt Belgesi talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet üzerinden alınıyor.

Başvuru kurum ve kuruluşlara yapılmış ise, Yapı Kayıt Belgesi formu müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz olarak doldurulur, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılması sağlanır, Yapı Kayıt Belgesi formu sistem üzerinden onaylanmak üzere Müdürlüğe gönderilir ve formun Müdürlükçe onaylanmasından sonra bir örneği talepte bulunan yapı sahibine veriliyor.

Her yapı için sadece bir tane yapı kayıt belgesi düzenleniyor. Peki yapı kayıt belgesi ne kadar süre geçerli oluyor? Şöyle ki yapı kayıt belgesi yapının yeniden yapılmasına ya da kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında yenilenmesine kadar geçerli oluyor.

Yapı kayıt belgesi alan vatandaşlar belgenin bir örneğini belediyeye ve mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyesine, bu sınırlar dışında il özel idaresine vermesi gerekiyor.

Yapı kayıt belgesi alan yapılar geçici elektrik, su ve doğalgaz bağlatabiliyor. Eğer yapıya kesilmiş bir ceza varsa o idari para cezası da iptal ediliyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER