Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Anadolu’da Konut Yatırımı İstanbul’dan Çok Kazandırıyor!

Anadolu’da Konut Yatırımı İstanbul’dan Çok Kazandırıyor!

31 Temmuz 2018 Salı, 14:31:35
Anadolu’da Konut Yatırımı İstanbul’dan Çok Kazandırıyor!
Anadolu şehirleri konut yatırımında İstanbul’u solladı. Gerek lüks gerekse de kalitede İstanbul’la rekabet eden Anadolu’da konuta yatırım yapan kazandı. Verilere göre son 4 yılda konut fiyatlarının en çok değerlendiği illerin tamamı Anadolu’da yer alıyor. En çok konut satışı yapan iller arasında ise İstanbul 44.sırada bulunuyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

İnşaat sektörünün kalesi İstanbul’da gerek maliyet gerekse de konut kredisi faizlerindeki artışın etkisiyle son yıllarda satışta ve fiyat artışında yavaşlama görülüyor. İstanbul’un aksine Anadolu şehirleri ise yükselişini sürdürüyor. Araştırmalar da bunu kanıtlıyor.

Tüik ve Tapusor verileri kullanılarak yapılan Türkiye genelinde 2017’de yapılan konut satış performansları değerlendirildi. Buna göre Türkiye genelinde en fazla satış Çanakkale’de yapıldı. İlk 10’da ise Yalova, Bolu, Düzce, Bingöl, Tekirdağ, Çanakkale, Bartın, Ankara, Kırklareli ve Eskişehir  yer alıyor. İstanbul konut satışında ilk 10’da yer alıyor. İstanbul ise her 63 kişiye bir konut satışı ile 41. sırada yer alıyor.

DEĞER ARTIŞINDA ÇANAKKALE LİDER

Konut fiyat artışına baktığımızda ise İstanbul yine Anadolu’nun gerisinde kalıyor. Değerleme şirketi endeksa.com’un verilerine göre son 4 yılda konut fiyatlarının en yükseldiği iller sırasıyla Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Sakarya ve Aydın.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Mayıs 2018 verilerine göre ise Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları 1 yılda yüzde 10.59 artarak 2 bin 8 TL oldu. İstanbul ise fiyat artışında yüzde 10’un altında kaldı. İstanbul’da konut metrekare fiyatları yüzde 5,86 arttı.

İZMİR'DE TÜRKİYE ORTALAMASININ 8 PUAN ÜZERİNDE ARTTI

Ankara ve İzmir ise İstanbul’u adeta açık ara solladı. Ankara'da yıllık artış yüzde 7.7 olarak gerçekleşti. Ankara’da konut fiyatları bin 653 TL’den bin 780 TL’ye çıktı. İzmir'de ise fiyatlar Türkiye ortalamasının yaklaşık 8 puan üzerinde arttı. İzmir’de konut metrekare fiyatları yüzde 18,6 artarak 2 bin 849 liraya yükseldi.

FİYAT ARTIŞI HIZ KESTİ

Forbes Türkiye emlak Raporu’na göre ise İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde fiyat artışı hız kesti. 2008’den bu yana fiyat artışı çift haneli olurken son bir yılda tek haneye indi. Balıkesir, Tekirdağ ve İzmir gibi bugüne kadar İstanbul ve Ankara’nın gölgesinde kalan diğer kentlerde ise yükseliş devam ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER