Anasayfa >

Sektörden Haberler >

'İnşaatta 4 yılın en iyi performansı yakalanacak'

'İnşaatta 4 yılın en iyi performansı yakalanacak'

31 Temmuz 2018 Salı, 12:15:29
İnşaatta 4 yılın en iyi performansı yakalanacak
Türk müteahhitler 2018'in ilk 6 ayında yurt dışından 84 proje aldı. Türkiye İMSAD'ın raporuna göre, bu projelerin toplam tutarı 9.2 milyar doları buldu. Raporda, bu rakamın 2018 yılında son 4 yılın en iyi performansının yaşanacağına işaret ettiğini vurgulandı...

Türkiye'de haziran ayında bir önceki aya göre 3,6 puan gerileyen mevcut inşaat işleri, temmuzda bir önceki aya göre 1,1 puan yükseldi. Yeni iş siparişleri, seçim kararının ardından mayıs ayında bir önceki aya göre 2,2 puan, haziranda ise bir önceki aya göre 3,4 puan gerilemişti. Temmuz ayında ise seçimlerin sona ermesiyle birlikte yeni alınan işler endeksi bir önceki aya göre 1,7 puan artış gösterdi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), aylık sektör raporunu açıkladı. Seçim sonrası dönemin ekonomik belirsizliklerinin inşaat sektöründe yeni iş siparişlerini sınırlamaya devam ettiği belirtildiği raporda, yeni siparişlerin geleceğinin de, uygulanacak ekonomi politikalarının belirleyeceği açıklandı.

PROJE TUTARI 9 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında, yurt dışında alınan projelerin sayısı ve tutarı sektöre ümit veriyor. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yurtdışından alınan müteahhitlik projelerinde önemli düşüşler yaşandığı hatırlatılan raporda, " 2018 yılının ilk yarısında 84 proje alındı ve bu projelerin toplam tutarı 9,21 milyar doları buldu. Yurtdışı müteahhitlik işlerindeki bu artışta, özellikle geleneksel pazarlarımızdaki ekonomik iyileşmeye bağlı olarak yeni projelerin hızlanması etkili oldu. Petrol ve emtia fiyatlarındaki artışlar geleneksel pazarlarımızda ekonomi ve inşaat alanında iyileşmelere yol açıyor. Dolayısıyla 2018 yılında son 4 yılın en iyi performansının yaşanması bekleniyor" ifadeleri kullanıldı.

İHRACAT YÜZDE 19 ARTTI

İnşaat malzemesi sanayisinin ihracatı, 2018 yılının ilk 5 ayında geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 19 artarak 8,35 milyar dolara ulaştı. İhracatta devam eden kuvvetli artış ile birlikte 2017 Mayıs ayından bu yana yıllık ihracat 18,67 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılında ihracat yüksek performans göstermeye devam ediyor. Yakın ve komşu pazarlarda göreceli iyileşme ile AB pazarı ihracat artışına katkı sağlıyor. Döviz kurlarındaki artışın da ihracata destek verdiği görülüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER