Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Türkiye’de Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı 5 Şehir!

Türkiye’de Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı 5 Şehir!

31 Temmuz 2018 Salı, 11:59:09
Türkiye’de Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı 5 Şehir!
Endeksa.com Türkiye’de konut fiyatlarının en çok yükseldiği 5 şehrini paylaştı. Buna göre konut fiyatları en çok Çanakkale, Kırıkkale, Ordu, Sakarya ve Aydın’da yükseldi. Detaylar haberimizde…

Birikiminiz karlı bir kazanca çevirmek istiyorsanız doğru yerde doğru projeye yatırım yapmak önemli. Konuta yatırım yapacaklar için Türkiye’de konut yatırımında en çok kazandıran 5 şehrini endeksa.com paylaştı. Buna göre Türkiye‘de konut fiyatlarında en fazla artış görülen iller sırasıyla Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Sakarya ve Aydın.

Son 4 yıllık dönemde konut fiyatları Çanakkale‘de yüzde 97, Kırklareli ve Ordu‘da yüzde 95, Sakarya ve Aydın‘da yüzde 88 değer kazandı.

EN ÇOK ÇANAKKALE KAZANDIRDI

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehirlerin başında Çanakkale geliyor. Bölgede sanayi ve turizmin gelişmesinin yanı sıra yeni köprü ve yollar da bölgede arazi ve konut fiyatlarını değerlendirdi.

Gelecek dönemde köprüyle birlikte yapılacak yeni yollar, bağlantı yolları ve çıkış noktalarına yakın bölgelerdeki arazi ve konutların daha da değerleneceği, köprünün hayata geçmesiyle birlikte bölgenin daha fazla yatırım çekmesi bekleniyor.

Çanakkale’de 4 yılda konut fiyatları yüzde 97 arttı.. Ortalama konut metrekare satış fiyatının 2.240 TL olduğu ilde, ortalama konut fiyatı 235.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 23 yıl. Endeksa gelecek 6 aylık dönemde Çanakkale konut fiyatlarında %1,53 oranında artış öngörüyor.

Türkiye genelinde konut fiyatlarının en fazla yükseldiği 5 şehir sıralamasında ikinci sırada Kırklareli ve Ordu geliyor.

Her iki ilde de konut fiyatlarında son 4 yıllık artış oranı %95. Kırklareli son dönemde ulaşım ve yatırım projeleri ile öne çıkıyor. Edirne ile Kırklareli arasına yapılacak havaalanı, İstanbul-Edirne hızlı tren projesi gibi ulaşım projeleri bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını artırıyor. Verilerine göre ortalama değerlerle Kırklareli’nde konut metrekare satış fiyatı 1.617 TL, konut fiyatı 190.806 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl.
 
Ordu‘nun ise Büyükşehir olması, Ordu Üniversitesi‘nin kurulması ve Ordu-Giresun Havalimanı'nın hizmete girmesi gibi yatırım projeleri nedeniyle şehirde konut fiyatları 4 yıllık süreçte yaklaşık olarak ikiye katlandı. İlde ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.704 TL, ortalama konut fiyatı 224.928 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 25 yıl.

Sakarya ve Aydın ise geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018’de de yabancı yatırımcının en fazla tercih ettiği iller arasında yer aldı. Gelişmiş ekonomileri, doğal güzellikleri ve ulaşım kolaylığı ile öne çıkan bu iller, konut fiyatlarında en fazla artış görülen ilk beş il arasında. Endeksa verilerine göre Sakarya ve Aydın’da konut fiyatları son 4 yılda %88 artış gösterdi.

Sakarya’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.704 TL, ortalama konut satış fiyatı 195.960 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl. Aydın‘da ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.928 TL, ortalama konut fiyatı 231.360 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 22 yıl.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER