Anasayfa >

Sektörden Haberler >

En çok konut ve kira için harcadık

En çok konut ve kira için harcadık

27 Temmuz 2018 Cuma, 11:07:27
En çok konut ve kira için harcadık
Hanehalkı bütçe araştırmasının 2017 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları aldı. TÜİK verilerine göre toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise yüzde 2,2 ile sağlık ve yüzde 2,3 ile eğitim hizmetleri oldu...

Türkiye'de yaşayanlar geçtiğimiz yıl en fazla harcamayı konut ve kira için yaptı. 2017 yılında Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hanehalkı tüketim harcaması verilerine göre en çok harcama yapılan ikinci kalem ise yüzde 19,7 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları oldu. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise yüzde 2,2 ile sağlık ve yüzde 2,3 ile eğitim hizmetleri oldu.

MOBİLYANIN PAYI YÜZDE 6.3

2017 yılında mobilya ve ev eşyalarına yapılan harcamaların payı yüzde 6,3 olarak hesaplandı. En düşük gelir grubu olan birinci yüzde 20´lik grupta yer alan hanehalkları; konut ve kira harcamalarına yüzde 31,9 pay ayırdı. En yüksek gelir grubu olan beşinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalkları ise, ulaştırmaya yüzde 23,9, konut ve kiraya harcama yaptı.

Temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye geliri olan hanehalkları; konut ve kira harcamalarına yüzde 23,2 pay ayırdı. Hanehalkının temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar; konut ve kira harcamalarına ise yüzde 29,2 pay ayırdı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER