Anasayfa >

Sektörden Haberler >

'Konutta indirim devam etmeli'

'Konutta indirim devam etmeli'

24 Temmuz 2018 Salı, 13:39:04
Konutta indirim devam etmeli
Bankaların mayıs ve haziran aylarında uyguladığı düşük konut kredisi faiz oranları sektöre olumlu yansıdı. Haziranda satışlar yüzde 22 oranında artış gösterdi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonominin hareketlenmesi için düşük faiz oranlarının ve müteahhitlerin yaptığı yüzde 20 indirim uygulamasının devam etmesi gerektiğini söyledi...

Bankaların 10 Mayıs-30 Haziran arasında uyguladığı düşük faizli konut kredisi kampanyasının ardından faizler tekrar yükselişe geçti. Yaklaşık 1.5 ay boyunca devam eden aylık yüzde 0.98 oranındaki konut kredisi faiz oranları yüzde 1.30 seviyelerine dayandı. Öte yandan müteahhitler de aynı dönemde projelerinde yüzde 20 indirim kampanyası uyguladılar.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarındaki indirimin satışlara olumlu katkısı olduğunu belirterek, yılın ikinci yarısında da bu indirimlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

HAZİRANDA SATIŞLAR YÜZDE 22 ARTTI

Haziranda konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 artarak 119 bin 413 olduğunu hatırlatan Palandöken, "Bankalar ve inşaat sektörü satışların artması için yine el birliğiyle indirime gitmeli. Çünkü konut satışları tüm piyasaları canlandırıyor. En azından yıl başına kadar ekonominin de hareketlenmesi için bu konut seferberliği devam etmeli. Bankalar faizleri düşürmeli, inşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20'lik indirimi sürdürmeli" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER