Anasayfa >

Sektörden Haberler >

'Faizlerin Yükselmesi Sektöre Darbe Vurmak Demek'

'Faizlerin Yükselmesi Sektöre Darbe Vurmak Demek'

19 Temmuz 2018 Perşembe, 17:55:56
Faizlerin Yükselmesi Sektöre Darbe Vurmak Demek
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faiz oranlarının konut satışlarını doğrudan etkiledeğini söyledi. Haziranda satılan 119 bin konutun yüzde 35'nin banka kredili satışlar olduğunu aktaran Durbakayım, "Haziran ayındaki düşük faiz oranları satışlara da yansıdı. Ancak şu an faizler aylık 1.14 seviyesinde. Faizlerin daha da yükselmesi, ekonominin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına gelir" açıklamasında bulundu...

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi. konut kredisi faiz oranlarının konut satışlarına doğrudan etkisi olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım, haziran ayındaki düşük faiz oranlarının satışları artırdığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de haziran ayında konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 22,4 artarak 119 bin 413 oldu. 119 bin 413 adetlik satışın yüzde 39.9’nun banka kredili satışlardan geldiğini  belirten Durbakayım, bunun konut alıcılarının düşük faizi tercih ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Durbakayım kamu bankaları ile inşaat sektörünün güç birliği yaparak başlattığı ‘düşük faiz’ odaklı kampanyaların, haziran ayı satışlarının yaz tatili ve ramazan ayına denk gelen dönemde bile artış göstermesini sağladığına dikkat çekti.

'YÜKSEK FAİZ MALİYETLERİ ARTIYOR'

Konut kredilerindeki aylık bazda 1,4 seviyelerindeki yüksek oran ve belirsizlik ortamının alım kararlarının ertelenmesine neden olduğunu belirten Durbakayım, "Faizlerin daha da yükselmesi, ekonominin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına gelir. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yatırken konut üretimindeki maliyetleri de artırmaktadır. Aynı zamanda konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini de olumsuz etkiliyor. Tamamen durgunluğa giren arz ve talep dengesi, Türk ekonomisindeki dengeleri de altı üst ediyor" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER