Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Altan Elmas: Vatandaş Harekete Geçti Bankalar da Faizi Düşürmeli!

Altan Elmas: Vatandaş Harekete Geçti Bankalar da Faizi Düşürmeli!

19 Temmuz 2018 Perşembe, 14:11:12
Altan Elmas: Vatandaş Harekete Geçti Bankalar da Faizi Düşürmeli!
Haziran ayındaki yüzde 22,1’lik konut artışında faiz ve yüzde 20 indirim kampanyasının etkili olduğunu belirten KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, kampanya ile vatandaş harekete geçti bankaların da faizi yüzde 1’in altına düşürmeli dedi…

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, TÜİK konut satış İstatistikleri Haziran 2018 sonuçlarını değerlendirdi.  İstatistiklere göre Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre satışlarda yüzde 22,1 artış var. Bu artışta KONUTDER olarak, GYODER ve İNDER ile birlikte 15 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 'Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak' kampanyası etkili oldu diyen Elmas, “Konut alıcısı ve yatırımcılar, yüzde 0.98 faiz oranına ek olarak sunduğumuz yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim fırsatını iyi değerlendirdi ve özellikle kredili konut satışlarında artış yaşandı”dedi.

VATANDAŞ HAREKETE GEÇTİ BANLAR DA FAİZİ İNDİRMELİ
Bankaların konut kredisi faiz oranlarını taşın altına ellerini koyarak muhakkak yüzde 1’in altına çekmelidir diyen Elmas, “İpotekli satışlara baktığımızda da 47.648 konut satışı ile 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 35 oranında artış yaşandığını görüyoruz. Bir önceki Mayıs ayı ipotekli satışlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 29’luk bir artış, birinci el satışlarında da yaklaşık yüzde 3’lük bir artış söz konusu. İstanbul’da da ipotekli satışlarda bir önceki Mayıs ayı ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 28’lik bir artış, birinci elde de yaklaşık yüzde 8’lik artış gerçekleşti. Faizler psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına inince ev alma talebini erteleyen vatandaşların ve yatırımcıların harekete geçtiğini bu yaptığımız kampanyayla beraber bir kez daha görmüş olduk. Kamu ve özel bankalar elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına muhakkak çekmelidirler” ifadesinde bulundu.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA REKOR KESİN
2018’i yabancıya satışta rekor ile kapatacağız diyen Elmas, “Yabancıya konut satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 7 oranında artış ile 2 bin 60 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor. 2018 yılını rekor konut satışıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Ülkemize çok ciddi döviz girdisi sağlayan yabancıya konut satışını artırmamız şart. Yabancı yatırımcı vatandaşlık hakkına 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığında kavuşuyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın 300 bin dolar civarına düşürülmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

MURAT KURUM SEKTÖRE YENİ UFUKLAR AÇACAK
Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde inşaat ve gayrimenkul sektörünün çok yakından tanıdığı bir isim olan Sayın Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması sektöre yeni ufuklar açacaktır diyen Kurum, “ Gayrimenkul sektörü olarak yeni dönemde hükümetimizden ve bakanımızdan beklentilerimiz; konut sektörüne özel 10 milyar TL’lik bir KGF paketinin ivedilikle devreye alınması, sektörün kredilendirilmesi ve menkul kıymetleştirmenin yaygınlaştırılması için emlak Bankası’nın aktive edilmesi, 31 Ekim’de sona erecek yüzde 8 KDV teşvikinin kalıcı hale getirilmesi ya da en azından yıl sonuna kadar uzatılması, yeni inşa edilen konut veya iş yerlerinin ilk satışında tapu harcı oranının binde 1’e indirilmesi şeklinde sıralanabilir. Zaman içerisinde beklentilerimizin yerine getirilmesiyle sektörün önünü tıkayan sorunların ortadan kalkacağına inancımız tamdır” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER