Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yeni Metro Projeleri Bu İlçeleri Uçurdu!

Yeni Metro Projeleri Bu İlçeleri Uçurdu!

17 Temmuz 2018 Salı, 15:52:45
Yeni Metro Projeleri Bu İlçeleri Uçurdu!
Zamanının büyük bir çoğunluğunu trafikte harcayan İstanbulluların konut tercihi ulaşım hatlarına yakın projeler. TSKB gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, metro hatlarının gündeme gelmesiyle birlikte talep artışı ve gayrimenkul değerlerindeki hareketliliğin göze çarptığını söyledi. Maya, " Anadolu yakasında Sancaktepe ve Pendik, Avrupa yakasında Kağıthane bölgeleri bu duruma verilebilecek örneklerden sadece birkaçı" diye konuştu...

İstanbul’da trafik hala sorun olmaya devam ediyor. İstanbullular günde neredeyse 4 saatlerini trafikte harcıyorlar.  Dolayısıyla zamanlarını ev-iş aksında geçirmek istemeyen kişiler için de ulaşım imkanlarının artırılması oldukça büyük öneme sahip oluyor. Hal böyle olunca da şehirdeki metro hatları vakit kaybını önlemek için en hızlı çözüm olarak ortaya çıkıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya da ulaşım projelerinin, konut tercihlerinde her zaman belirleyici kriterlerden biri olduğunu söyledi.

'ULAŞIM ARZI ARTIRIYOR'
Maya, İstanbul'da faaliyette olan metro hatları ve duraklarının çevresindeki konutların satış ve kira bedelleri ile amortisman sürelerini şöyle anlattı: "Merkeze göre kısmen daha ulaşılabilir fiyatlara sahip olan kentin çeperleri olarak nitelendirilen bölgelerde, ulaşım projeleri ile birlikte yaşanan talep artışı ve buna bağlı olarak arz hareketliliği daha rahat görülüyor. Ulaşım hatlarıyla hatta yeni ulaşım hatlarının gündeme gelmesiyle birlikte, o bölgede konut projeleri de neredeyse eş zamanlı olarak geliştirilmeye başlanıyor. Hatta bazı bölgelerde, konut projelerinin ulaşım projelerinin önüne geçtiği görülüyor. Anadolu yakasında Sancaktepe ve Pendik, Avrupa yakasında Kağıthane bölgeleri bu duruma verilebilecek örneklerden sadece birkaçı" Mevcut ulaşım ağına bakıldığında yaşanan yoğun trafik probleminden dolayı metro hattının ağırlıklı olarak tercih edildiğini aktaran Maya, oturum ya da yatırım amaçlı konut tercihlerinin metro ağı çevresinde yoğunluk kazandığını dile getirdi.

"HEM FİYAT ARTTI HEM DE TALEP"
Maya, Kirazlı-Başakşehir metro hattının gündeme gelmesiyle birlikte, bölgede hem konut geliştiricilerin etkisi hem de yatırım amaçlı alımların etkisi hızlı bir şekilde görülmeye başlandığını belirtti. 2013 yılında metro hattının tamamlanıp faaliyete geçmesiyle de bölgede önemli bir nüfus artışı yaşandığını aktaran Maya, "2012 yılında yaklaşık 316 bin civarında olan nüfus 2017 yılında yaklaşık 396 bin seviyelerine kadar çıktı. Yeni açılan ve açılması planlanan metro hatlarında, bölge gelişimine bağlı olarak artan talep ve gayrimenkul değerlerindeki hareketlilik de daha rahat görülüyor. 2017 yıl sonunda tamamlanan Üsküdar-Çekmeköy metro hattının Yamanevler'e kadar olan bölümünde ve yıl içinde tamamlanması beklenen Çekmeköy'e kadar olan bölümünde talebin yanı sıra konut geliştiricilerinin de ilgisi artmış durumda.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER