Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Maketten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maketten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

16 Temmuz 2018 Pazartesi, 11:12:38
Maketten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Son yıllarda konutta“sat-yap” modeli giderek yaygınlaşmaya başladı. Diğer adıyla maketten satışın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Ev hayalinizin kabusa dönüşmemesi için maketten konut alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Peki maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli? Sorunun yanıtı haberimizde…

Son yıllarda “sat-yap” modeli konut sektöründe yaygınlaşmaya başladı. Maketten ev almanın avantajları da fazla dezavantajları da.  Sonuçta hayali bir ürüne para yatırıyorsunuz. Bunun için ince eleyip sık dokumanız lazım. Eğer tercihinizi yanlış bir projeden yana kullanırsanız ev hayaliniz tam anlamıyla kabusa dönüşebilir. Peki maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli? Bu soruya yanıt vermeden önce maketten ev almanın avantajlarından bahsedelim.

Maketten ev almanın en birinci avantajı fiyat. Bitmemiş bir projenin bitmiş bir projeye göre fiyatı daha makul oluyor. Yine maketten satışlarda ödeme seçenekleri de daha avantajlı oluyor. Hemen teslim projede peşin ya da banka kredili satış yapılırken maketten satışlarda firma bünyesinde vade farksız taksit ya da düşük peşinatla ev sahibi olma imkanı sunuluyor.

Maketten satışın elbette dezavantajı da var. Hayali bir ürüne paranızı yatırıyorsunuz. Bunun iç içinde maketten ev alırken çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Şimdi gelelim maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenlere.

FİRMA GÜVENİLİR Mİ?
Maketten ev alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu firmanın güvenilir olması ve finansal gücü. Özellikle son birkaç yıldır inşaat sektörü döviz, konut kredisi ve inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte zor günler geçiriyor. Birçok firma projesini yarı bırakma noktasına geldi. Bunun için bu dönemde şirketin güvenilir olması çok daha fazla önem taşıyor. Bunun için firmanın daha önceki projeleri zamanında teslim edip etmediğine bakabilirsiniz. Kurumsal firmaları tercih etmeniz de avantajınıza olabilir.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT
Maketten konut satışında sözleşme büyük önem taşıyor. Sözleşmede eve dair tüm detayların olmasına dikkat edin. Teslim tarihi, evin net ve brüt alanı, kullanılacak malzemeler gibi…

Maketten ev alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şöyle;

1) Söz konusu binanın yapı ruhsatının alınmış olması.
2) Yasalar, satışın tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadini içeren anlaşmanın noter tasdikli olmasını şart koşuyor.
3) Tüketici Kanunu, ön ödemeli satışlarda konut adedi 30 ve üzerinde olan projelerde firmaların, bina tamamlama sigortası yaptırması veya banka teminat mektubu, hak ediş sistemi ve bağlı krediyle teminat yollarından birini seçmesini söylüyor. Sözleşme imzalayacağınız firmaya bu belgelerden birine sahip olup olmadığını sormayı ihmal etmemelisiniz.
4) Konutun net-brüt hesabını iyi yapın
5) Sigorta primlerini yatıran müteahhidin konutları teslim edememesi durumunda, sigorta şirketi, tüketicinin konut için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli tüketiciye yasal faiziyle birlikte ödüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER