Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İnşaat Sektörüne Yeni Teşvikler Geliyor!

İnşaat Sektörüne Yeni Teşvikler Geliyor!

16 Temmuz 2018 Pazartesi, 09:51:38
İnşaat Sektörüne Yeni Teşvikler Geliyor!
Yüksek faiz oranları ve artan inşaat maliyetleri ile sıkıntılı dönemden geçen inşaat sektörde yeni teşvikleri için çalışmalar başladı. Emlak Konut GYO’da 10 yıllık görevinden sonra yeni sistemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum, inşaat temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı…

İnşaat sektörü son dönemlerde yükselen konut kredisi faiz oranları ve inşaat maliyetleri nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Hükümet bu sıkıntılara çözüm olacak yeni teşvikler için çalışmalara başladı.

Yaklaşık 10 yıldır emlak Konut GYO’da görev yaptıktan sonra yeni sisteminin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum da inşaatçılara ümit oldu. Temsilciler inşaat sektörünü yakından bilen bir bakanın çok daha faydalı olabileceğini savunuyor. İstenen oldu. Murat Kurum geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevine başladı. Kurum göreve gelir gelmez inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumartesi günü Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği GYODER) Başkanı (Feyzullah Yetgin, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER)  Başkanı Nazmi Durbakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Kurum’u makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmede sorunlar masaya yatırıldı. İnşaat sektörünün temsilcilerini yeni dönemde daha köklü değişimler ve düzenlemeler bekliyor. Bu düzenlemelerin yapılmasıyla ivmenin tekrar hızlanacağı belirtiliyor.

Ankara'da gerçekleşen toplantıda gündeme gelen konular ise şöyle;
-Bürokrasinin azalması.
- kentsel dönüşümdeki engellerin kaldırılması.
- Kredi faiz oranlarının gerilemesi.
-Alım satım vergilerinin toplamda yüzde 1'e inmesi.
- KDV sisteminin yalınlaşması ve kalıcı teşvikler

-Yabancıya vatandaşlık için konulan alım şartının 300 bin dolara inmesi.
-İnşaat sektörünün KDV alacağı için yasal düzenleme yapılması.
-Meclis'ten geri çekilen devreden KDV yasası yürürlüğe girmesi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER