Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

12 Temmuz 2018 Perşembe, 14:49:51
Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Emlak vergisi sorgulama işlemini e-devlet üzerinden hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. İşte emlak vergisi sorgulama işlemi…

emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılıyor sorusundan önce emlak vergisi nedir sorusuna kısaca yanıt verelim. Emlak vergisi nedir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz. Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen bir vergidir.

Peki sizin emlak vergisi borcunuz var mı? Emlak vergisi borcu olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Emlak vergisi borcunuzun olup olmadığını ya da ne kadar borcunuzun olduğu belediyelerden ya da e-devlet üzerinden hızlıca öğrenebilirsiniz.

Bunun için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi adresine girerek kimlik doğrulama işlemini yapıyorsunuz ve istenilen bilgileri girdiğinizde emlak vergisi sorgulama işlemini  tamamlamış oluyorsunuz.

2018 EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİYOR?
2018 emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. 2018 yılında emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başlıyor, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam ediyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak.2018 yılı içerisinde gayrimenkul satın alan kişilerin vergi ödeme sorumluluğu 2019 yılında başlayacak olsa da gayrimenkul sahipleri, 2018 yılı sonuna kadar beyanname vermekle yükümlü oluyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER