Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Barışında Tapu Süreci Netleşti!

İmar Barışında Tapu Süreci Netleşti!

11 Temmuz 2018 Çarşamba, 14:02:12
İmar Barışında Tapu Süreci Netleşti!
İmar barışında tapu süreci netlik kazandı. Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra tapu sicil müdürlüğünde işlemler nasıl ilerleyecek belli oldu. Detaylar haberimizde…

İmar barışında tapu süreci netleşti. Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra tapu sicil müdürlüğünde işlemler nasıl ilerleyecek belli oldu.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Altın emlakGenel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “TKGM tarafından dün yayınlanan 1787 sayılı genelge ile öncelikle zemin tespit tutanağı hazırlanması gerekiyor. Gerekli diğer evrak ve kontroller sağlandıktan sonra, maliklerin tamamının muvafakati ve imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edilmesi halinde, iskan aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek” dedi.

OY BİRLİĞİ YOKSA KAT MÜLKİYETİNE GEÇİLEMİYOR
İmar barışına konu yapıda kat maliklerinin oy birliği olmadan kat mülkiyetine geçilemeyeceğini belirten Özelmaçıklı, “Öncelikle zemin tespiti şart. Sonrasında ise yapının toplam inşaat alanın brüt olarak yani ortak alanlar ve tüm aykırılıklar dahil edilerek ölçülmesi gerekiyor. Bu aykırılıklara göre çizilmesi gereken de bir mimari proje söz konusu. Eğer kat maliklerinin oy birliği yoksa bina kat mülkiyetine geçemez” diye konuştu.

İmar Barışı sürecinde, yapının tamamını ilgilendiren aykırılıklarda, yapı kayıt belgesine başvurmadan önce inceleme yapılması gerektiğini söylene Özelmacıklı “Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları (LİHKAB) veya Serbest Harita Kadastro Mühendislik ve Müşavirlik Büroları (SHKMMB) tarafından, yapı için zemin tespit tutanağı düzenlenmelidir. Eğer bu aşamada imar planında umumi hizmet alanında kalan yerler varsa, bunların terki gerekir. Bu belgede yapının kat adeti, cinsi, köşe noktaları gibi bilgiler yer alır. Eğer yapı üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde yer alıyorsa bu yerlere belge düzenlenmez” ifadelerini kullandı.

Yapı kayıt belgesinde beyan edilen yüzölçümlerin doğruluk denetiminin de mimarlar tarafından yapılacağını belirten Hakan Özelmacıklı, “Zemin tespit tutanağını hazırlayan mühendisler bu belgenin içeriğinden ve doğruluğundan yapı malikleri ile birlikte hukuken sorumlu. Mimarlar da yüz ölçümden sorumlu. Bu nedenle beyanları hatalı vermemek büyük önem yaşıyor” diye konuştu.

Zemin tespit tutanağının Kadastro Müdürlüklerince onaylanması sonrasında sürecin artık Tapu Müdürlükleri üzerinden devam edeceğini belirten Özelmacıklı, “Yapı kayıt belgesi, zemin tespit tutanağı, kat mülkiyetine geçilecek ise tüm maliklerin onayladığı bağımsız bölüm numaraları ve arsa paylarını içeren mimari proje, yönetim planı, DASK poliçeleri talep edilecek. Bu aşamada yapı kayıt belgesi ödenen tutar kadar bir bedel daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yatırılacak. Ayrıca döner sermaye ve her bağımsız bölüm için 179,10 TL tescil harcı alınacak” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER