Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlakçılıkta “30 Metrekare” Zorunluluğu!

Emlakçılıkta “30 Metrekare” Zorunluluğu!

02 Temmuz 2018 Pazartesi, 14:47:27
Emlakçılıkta “30 Metrekare” Zorunluluğu!
Emlakçılığın kurallarını yeniden düzenleyen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik 5 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yeni yönetmelik ile birlikte artık her önüme gelen her yerde emlakçılık yapamayacak. Emlakçılık yapabilmek için aranan şartlardan biri de en az 30 metrekare bir ofise sahip olmak. Detaylar haberimizde…

5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ile birlikte emlakçılığın kuralları adeta sil baştan yeniden düzenlendi. Yeni yönetmelik ile birlikte artık her önüne gelen emlakçı olamayacak.

Emlakçılık yasası ile birlikte sektöre ilişkin bir çok kural ve kriter getirildi. Bunlardan biri de “metrekare” şartı. Artık net alanı en az 30 metrekare olmayan bir yerde emlakçılık yapılamayacak. Yani bir kişi emlakçılık yapacaksa en az net 30 metrekare bir ofise sahip olması gerekiyor.

Emlakçılıkta aranan diğer şartlar ise şöyle;
•    İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümünün bulunması,
•    Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması gerekiyor.

Emlakçılığa konu hizmetler ise şöyle;
•    Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak.
•    Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak.
•    Taşınmazın rayiç satış veya kira bedeli hakkında iş sahibine bilgi vermek.
•    Tapu işlemlerine aracılık etmek.
•    Alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bu hususlarla ilgili süreç hakkında iş sahibini bilgilendirmek.
•    Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek.
•    Taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütmek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 10 Ağustos 2018 Cuma, 23:46 Sahibinden en düşük müstakil evler CEVAPLA
DİĞER HABERLER