Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Türkiye’de Yazlıkların En Çok Prim Yaptığı Bölgeler!

Türkiye’de Yazlıkların En Çok Prim Yaptığı Bölgeler!

29 Haziran 2018 Cuma, 14:00:37
Türkiye’de Yazlıkların En Çok Prim Yaptığı Bölgeler!
Havaların ısınması ile birlikte İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden yazlık bölgelere göç başladı. Talep artışı bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarına da yansıdı. İşte Türkiye'de yazlıkların en çok prim yaptığı bölgeler...

Havaların ısınması ile birlikte İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden yazlık bölgelere göç başladı. Tapusor.com'un "Türkiye Geneli, Tatil İçin Tercih Edilen Yerleşimlerde Konut Değerleri" başlıklı araştırmasına göre, Türkiye'nin tatil için en çok tercih edilen Ege ve Marmara bölgesi. Yoğun talep bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarına da yansıdı.

Yazlık fiyatlarının en yüksek olduğu yer 8 bin 641 TL ile Çeşme olurken son bir yılda en çok değerlenen bölge ise yüzde 34,7 ile Erdek oldu.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN 10 BÖLGEDE YAZLIK FİYATLARI
Türkiye'nin tatil en çok tercih edilen Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yazlık fiyatlarında Türkiye'nin pahalı ilçesi ortalama 8 bin 641 TL ile metrekare fiyatıyla Çeşme (İzmir) olurken, ikinci sırada 5 bin 582 lira ile Bodrum (Muğla), üçüncü sırada ise 4 bin 473 lira ile son yıllarda popülaritesi hızla artan Kaş (Antalya) yer aldı.

Datça'nın (Muğla) 4 bin 181 lira ortalama metrekare satış fiyatıyla dördüncü sırada yer aldığı listede, İzmir Urla 4 bin 39 lirayla beşinci, İzmir Foça 3 bin 820 lirayla altıncı, İzmir Karaburun  3 bin 755 lirayla yedinci, Muğla Marmaris  3 bin 623 lirayla sekizinci, Muğla Fethiye 3 bin 96 lirayla dokuzuncu sıradan yer aldı.

Listede Ege ve Marmara, İzmir, Antalya ve Muğla dışında yer alan tek ilçe ise Şile. Şile'de yazlıkların ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 32 lira oldu.

EN ÇOK PRİM YAPAN BÖLGELER

Araştırmaya göre, son 1 yılda en fazla prim yapan tatil beldesi Balıkesir'in Erdek ilçesi oldu. Son bir yılda yazlık fiyatları Erdek'te yüzde 34,7 artarken, onu yüzde 26,9 yükselişle Çeşme, yüzde 25,3 ile Fethiye takip etti. İzmir Seferihisar'da yazlıkların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda 23,4 yükseliş gösterirken, onu yüzde 23,1 primle İzmir'den Dikili ve Muğla'dan Ortaca, yüzde 22,4 ile Muğla'dan Ula, yüzde 22 ile Muğla'dan Köyceğiz, yüzde 20,7 ile yine Muğla'dan Marmaris takip etti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER