Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Mega Projeler Oy Getirdi!

Mega Projeler Oy Getirdi!

26 Haziran 2018 Salı, 09:55:37
Mega Projeler Oy Getirdi!
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 24 Haziran’da yapıldı. Yüzde 52.4 ile ilk turda zaferi elde eden Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarına bakıldığında mega projelerin etkili olduğu görülüyor. Mega projelerin inşa edildiği bölgelerde oyların yüksekliği dikkat çekiyor…

Türkiye tarihi bir seçimi geride bıraktı. 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapıldı. Yüzde 52.4 ile ilk turda zaferi elde eden Recep Tayyip Erdoğan’a mega projelerin yapıldığı bölgelerden oy yağdı.

Kanal İstanbul bu projelerin başında geliyor. Kanal İstanbul projesinin başlangıç ilçesi olan Arnavutköy’de aynı zamanda yeni havaalanı da inşa ediliyor. İki dev projenin inşa edildiği ve edileceği ilçede Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı için yüzde 66 oy ile rekor kırdı. Kanalın geçeceği Başakşehir İlçesi’nde geçmişten bugüne güçlü olan Erdoğan bu ilçede de yüzde 54.6’lık rakama ulaştı. Kanalın denize bağlandığı Küçük Çekmece’de de yüzde 46.08 ile Erdoğan ipi göğüsledi. Kanal İstanbul’un hemen yanındaki Eyüpsultan İlçesi’nde de yeni havaalanının etkisi görüldü. Burada Erdoğan’ın oyu yüzde 50.8 oldu.

Osmangazi Köprüsü’nun inşa edildiği İzmit’te yüzde 58.8 oy alan Erdoğan köprüden ilk olarak yararlanan Yalova’da da Muharrem İnce’nin memleketi olmasına rağmen yüzde 50.3 ile birinci olmayı başardı.

Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile barış sağlaması ve hem turizm hem meyve sebze ihracatı konusundaki sorunları çözmesi sonucu Antalya’da da, Erdoğan cumhurbaşkanlığı için yüzde 42.8, Ak parti ise yüzde 34 oy almayı başardı.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Anadolu ayağındaki ilçe olan Beykoz’da Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 55.8’e ulaştı.

Mega projelerden 1915 Çanakkale Köprüsü projesi ise AK Parti’nin oylarını yüzde 37.4’e taşıyarak bu ilde birinci parti olmasını sağladı.

Kanal İstanbul, Yeni İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projeler İstanbul'un kuzeyini projelerin merkezi haline getirdi.

Kanal İstanbul’un yapılacağı Arnavutköy ile Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerindeki oy artışı da dikkat çekti. Diğer yandan teşvikler ve Rusya ile canlanan turizm sonucu, Antalya’nın da tercihini Erdoğan ve AK Parti’den yana kullandığı görüldü.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER