Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlakçı Komisyon Oranı 2018!

Emlakçı Komisyon Oranı 2018!

22 Haziran 2018 Cuma, 11:45:46
Emlakçı Komisyon Oranı 2018!
Alıcı ile satışı arasında köprü görevi gören emlakçılar bu hizmet karşılığında belli bir hizmet bedeli alır. Peki emlak komisyon oranı 2018’de ne kadar? Emlakçı ücreti ne kadar? Emlakçı ücretini ev sahibi mi yoksa alıcı ya da kiracı mı öder? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

emlakçılar gayrimenkul alım ve satım işlerinde alıcı ile satışı arasında köprü görevi görüyor. Tabi ki bu hizmet karşılığında ise belli bir ücret alıyor. Buna emlakçı komisyonu diyoruz. Peki emlakçı komisyon oranı ne kadar? Emlakçı alım satım işlemlerinde ve kiralamalarda ne kadar ücret alır? Hemen yanıt verelim..

Emlakçılar daha önce taşınmaz satışı sırasında satıcı ve alıcı tarafından ayrı ayrı yüzde 3 komisyon alıyordu. Fakat 5 Haziran’da yürürlüğe giren taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik ile emlakçı komisyon oranları da yeniden düzenlendi.

Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmeliğin 20. Maddesine göre, alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. Yani emlakçı komisyon oranı yüzde 4+KDV. Burada altını çizmemiz gereken konu ise emlakçının toplamda yüzde 4 komisyon alacağıdır. Yani yüzde 4 alıcıdan yüzde 4 satıcıdan değil yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan olmak üzere toplamda yüzde 4 komisyon alacak. Yüzde 4 komisyon alım ve satım işlemlerinde belirlenen oran. Kiralamalarda ise, KDV hariç bir aylık kira bedelinden fazla olamaz. Yani örneğin eğer evi bin 500 TL’ye kiraladıysanız emlakçıya KDV hariç bin 500 TL’den fazla komisyon ödemeyeceksiniz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER