Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Fi Yapı ve Dumankaya Mağdurlarına Evleri 2,5 Yıla Teslim Edilecek!

Fi Yapı ve Dumankaya Mağdurlarına Evleri 2,5 Yıla Teslim Edilecek!

22 Haziran 2018 Cuma, 09:55:48
Fi Yapı ve Dumankaya Mağdurlarına Evleri 2,5 Yıla Teslim Edilecek!
Fi Yapı ve Dumankaya’nın yarım kalan projelerini bitirmek üzere TMSF Alman Drees&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla el sıkışıldı. Şirketin 8 bin kişinin mağdur olduğu projeleri tamamlayıp 2,5 yılda bitirmesi planlanıyor…

Dumankaya ve Fi Yapı mağdurlarına müjde. TMSF, yarım kalan projelerin tamamlanması için Alman Drees&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla el sıkışıldı.  Yıllardır çözüm bekleyen sorun 3 Alman firma ve bir yabancı fon tarafından çözülecek. Şirket Garip Ada’yı alacak ve projenin tümünü 2,5 yılda bitirmeyi planlıyor.

8 bin kişinin mağdur olduğu sorunu çözecek olan şirketlere yarım kalan projelerin tamamlanması için büyük çoğunluğu Macaristan Eximbank’tan olmak üzere 450 milyon Euro kredi tahsis edildi.

Dumankaya ve Fi Yapı mağdurlarından ek bir ücret talep edilmeyecek. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal,  ilk etapta bir kısmı tamamlanan projelerin tamamlanacağı daha sonra ise başlanmamış projelerin başlanarak tamamlanacağını söyledi.

Gülal, Yaklaşık yüzde 80’i tamamlanan Sancaktepe projesi, çok kısa sürede teslim edilebilir. Fikirtepe’de 250 bin liralık kira yardımı yaptık. Sözleşmesinde kira ödeme maddesi olan vatandaşlara kiraları ödenmeye devam edecek” dedi.

Söz konusu projelerin tamamlanması karşılığında konsorsiyuma Fi Yapı Grubu’na ait İzmir, Dikili’deki 50 milyon avro değerindeki Garip Adası’yla birlikte Fikirtepe’de hiç başlanmamış iki projedeki dairelerden elde edilecek gelirler verilecek.

YAŞLILARA ÖZEL TERMAL TESİS
Garip Ada’da yaşlılara özel turistik bir termal tesis yapılması planlanıyor. 150 milyon avro değerindeki proje 385 bin metrekare büyüklüğünde. Garip Ada Dikili’ye 4, Çandarlı’ya 10, Bergama’ya 19 kilometre uzaklığında bulunuyor. Ada, Yunanistan’ın Midilli Adası’nın ise 13 deniz mili uzağında konumlanıyor.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER