Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı?

Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı?

21 Haziran 2018 Perşembe, 11:52:49
Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı?
Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim, KDV indirimi, tapu harcı indirimi ve yüzde 20 indirim kampanyası ile sektör hareketlenmeye başladı. Peki bu piyasa koşullarında konut almak iin uygun zaman mı? Yanıtı haberimizde...

konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte konut yatırımcıları harekete geçti. Tüik Mayıs 2018 konut satış istatistiklerine göre konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 16,07 artış gösterdi.Bunda kuşkusuz konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşe ek olarak yüzde 20 indirim kampanyası da etkili oldu.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI
Yatırımcılar merak ediyor. Bu piyasa şartlarında konut almak için uygun zaman mı? Temsilciler konut almanın tam zamanı diyor.
Son dönemde konut kredisi faiz oranlarının diğer kredi türlerinin aksine düştüğünü belirten sektör temsilcileri, fiyatların da bir miktar gevşemesiyle şu anda konut almanın tam zamanı olduğunu belirtiyor.

BU RAKAMLAR BİR DAHA GÖRÜLMEZ
Sektör temsilcileri, konut fiyatlarında ve kredi faiz oranında bu rakamların bir daha görülemeyeceğini söylüyor.
Son 6 aylık dönemde konut kredisi faizleri 50 baz puan düşerken, ihtiyaç kredisi faizleri 140 baz puan, ticari kredi faizleri 420 baz puan ve taşıt kredisi faizleri 590 baz puan yükseldi.

Diğer faiz enstrümanları artarken, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi sektör temsilcilerinin yanı sıra konut alıcılarını da heyecanlandırdı.

İstanbul emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredisi faiz oranlarının uzun süredir yüzde 1'in üzerinde seyrettiğini belirterek, Ziraat Bankası'nın 10 Mayıs'ta başı çekmesiyle kamu bankalarının ve bazı özel bankaların konut kredisi aylık faiz oranlarını yüzde 0,98'e düşürdüğünü hatırlattı.

Her zaman söylendiği gibi faiz oranında psikolojik sınırın yüzde 1 olduğunu dile getiren Aşa, "Son 2 yıla göre konut fiyatları çok artmıştı. Son 2 yıldır da faizler yüksekti. Bu yüzden özellikle orta ve alt gelir grubu alımlarını erteliyordu." dedi.

Aşa, bu faiz indirimi ile bekleyen alımların harekete geçtiğini kaydederek şunları söyledi: "Faiz oranı yüzde 1'in altına düşerken, son 2 yıldır da konut fiyatları gevşedi ve ciddi artış yaşanmadı. Şu an konutta fiyatlar da faiz oranları da uygun, konutta seçenek de çok. Hem konutalmayı bekleyen, hem de alınmayı bekleyen konut var. Bu yüzden konut almanın tam zamanı. Fiyatlar da gevşemişken imkanı olan, kafasına yatan evi bulan tüketiciler mutlaka konutalsın. Bir daha bu faiz oranı ile bu fiyatları bulmak çok çok zor."
Aşa, büyük özel bankaların bu faiz indirimine yanaşmadığını belirterek, bu yüzden sektörde hareketlilik yaşansa da istenilen patlamanın gerçekleşmediğini anlattı. Ziraat Bankası'nın kredi limitini 500 bin lira olarak belirlediğini aktaran Aşa, burada da bir sıkıntı olmayacağını, zaten piyasadaki alıcıların talebinin 300-500 bin lira arasındaki konutlar olduğunu sözlerine ekledi.

"BEKLENTİMİZ FAİZİN BU EŞİKTE KALMASI"

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, konut satışlarına bakarken, talebi 5-10 yıllık projeksiyonlar çerçevesinde uzun dönemli değerlendirmenin daha yerinde olacağını belirterek, "Büyüyen nüfus, artan şehirleşme ve mevcut konut stokunun depreme karşı dayanıksız olması gibi faktörler, İstanbul başta olmak üzere, konut talebinin uzun dönemde canlı kalmasını sağlayacak." dedi.
Uyan, konjonktürel olarak, kredi faizleri gibi nedenlerle bireysel yatırımcıların zaman zaman satın alma kararlarını ertelemelerinin söz konusu olabildiğine işaret ederek, "Ancak bu, müşterilerin kararlarından vazgeçtikleri anlamını taşımaz. Dönemsel olarak satışlarda iniş çıkışlar görülmesi son derece doğal. Uzun vadeli projeksiyonlara odaklanarak ilerlemekte fayda olduğu düşüncesindeyim." yorumunu yaptı.

“ÖZEL SEKTÖRE YÖNELİK TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ”
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, bankaların da elini taşın altına koyarak faiz indirimine gitmesinin herkesin ortak beklentisi arasında olduğunu anımsatarak, yılbaşından beri bu yönde çağrıda bulunduklarını söyledi.

Ziraat Bankası'nın öncülük etmesiyle faiz oranlarının nihayet beklenilen oranlara gerilediğini dile getiren Demir, şu değerlendirmede bulundu:"Bu durum da kampanyamızı hayata geçirmemize vesile oldu. Konut kredi faiz oranlarının 6 ayda yüzde 13,02'ye gerilemesi, elbette ki konut alımını tetikleyen çok önemli bir unsur olacak. Hayata geçirdiğimiz kampanya ile de birlikte düşünürsek bu sayede konut satışlarında yılın en parlak dönemine imza atacağız. Bu durum, her dönemde yatırım araçları arasında ilk sırada yer alan gayrimenkul ve inşaat sektörüne yönelik taleplere hız kazandıracak."

Demir, faizlerin bu seviyede sürmesi ve kampanyalarla hedeflenen rakamların çok üzerinde konut satılabileceğini kaydetti.

ALIM İÇİN FAİZLERİN DÜŞÜK OLMASI EN ÖNEMLİ ŞART
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, son 6 aylık dönemde konut kredi faiz oranları haricindeki kredi türlerinde artış yaşanırken, konutta tersine işleyen tablonun, bu sektörün öneminin anlaşılmasıyla direkt ilgili olduğunu söyledi.
İnşaatın 250 alt sektörü beslediğini ve milyonlarca kişiyi istihdam ettiğini dile getiren Özyurt, "Sektörde, alınan tedbirler ve verilen destekler sayesinde kredi faizlerinde düşüş sağlandı. Geçen yılsonunda yüzde 13,52 seviyesinde bulunan ortalama konut kredi faiz oranı, Haziran ayının ilk haftası itibarıyla yüzde 13,02'ye geriledi. Faiz tarafında tedbir alınması gerektiğini hep söyledik. Ekonomide çarkların hızlanması, canlılık sağlanması her sektör gibi inşaat sektörünü de direkt etkileyecektir. Sektör temsilcileri olarak bizler bu konuda kalıcı çözüm üretilmesinden yanayız. Biz durursak, 250 sektörün işleri bozulur. Faiz tarafında da tedbir konusu elden bırakılmamalı, çünkü alım yapmak için faiz oranlarının düşük olması en önemli şart." dedi.


“SATIŞLARDAKİ DURGUNLUĞU ANCAK FAİZDE İNDİRİMLE SAĞLANABİLİRDİ”
Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Afşin Aykanat, sektör temsilcileri olarak her zaman faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşürülmesi gerektiğini savunduklarını belirterek, "Sektördeki durgunluğun yok olmasını ancak faiz oranlarındaki indirim sağlayabilirdi. Faiz eşiğinin aylık yüzde 13.02 gibi bir orana gerilemesiyle yatırımcı talepleri de hızla artış yönüne geçti." şeklinde konuştu.
Ulusal kampanya sayesinde sektörün yeniden hareketlendiğini kaydeden Aykanat, yatırım ve oturum odaklı talebi bulunanların faiz oranlarındaki düşüşü bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.Aykanat, "Bu durumdan sadece doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce sektörü besleyen gayrimenkul ve inşaat sektörü değil, yatırımcılar da Türkiye ekonomisi de kazançlı çıkıyor." yorumunu yaptı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER