Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Barışı Ödemeleri Başladı! İmar Barışı Ödemeleri Nereye Yapılacak?

İmar Barışı Ödemeleri Başladı! İmar Barışı Ödemeleri Nereye Yapılacak?

21 Haziran 2018 Perşembe, 10:50:42
İmar Barışı Ödemeleri Başladı! İmar Barışı Ödemeleri Nereye Yapılacak?
13 milyon yapının imar ve iskan sorununa çözüm olacak imar barışı ödemeleri başladı. Başvuruda bulunanlar imar barışı ücretini de yatırarak başvurusunu tamamlayacak. Peki imar barışı ödemeleri nereye, nasıl yapılacak? Kim kaç para yatıracak? Tüm detaylar haberimizde…

8 Haziran’da başvuruların başladığı imar barışı ödemeleri de başladı. 13 milyon yapının imar ve iskan sorununa çözüm olacak imar barışı başvurularını tamamlayanlar ödeme yapacak. İmar barışı ödemeleri ise kayıt sırasında verilen başvuru numarası ile Ziraat Bankası’na yatırılacak.

12 günde 500 binden fazla kişinin başvuruda bulunduğu Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurusunu yapanlar ödemelerini yapıp başvurusunu tamamlayabilecek.

Başvuruların çoğu e-devlet üzerinden yapılırken başvurularını tamamlayanlar ‘taahhuka bağlan’ sekmesi üzerinden ödemelerini görebilecekler. Ziraat Bankası ödeme almaya hazır durumda. Başvuru esnasında verilen ‘Başvuru numarası’ ile fatura öder gibi bedeli yatırmak yeterli olacak. Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabilecek.

İMAR BARIŞI ÜCRETİ HESAPLAMA
Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak. Arsa emlak değeri ise belediyelerden öğrenilebilecek.

İMAR BARIŞI ÜCRETİ HESAPLAMA

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER