Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yazlık Evi Yerli Kiralıyor Yabancı Satın Alıyor!

Yazlık Evi Yerli Kiralıyor Yabancı Satın Alıyor!

20 Haziran 2018 Çarşamba, 10:33:32
Yazlık Evi Yerli Kiralıyor Yabancı Satın Alıyor!
Yaz aylarının sıcak yüzünü göstermesi ile birlikte yazlıkçılar göçe başladı. RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, yerlilerin yazlık konutları kiralamayı tercih ederken yabancıların ise satın aldığını söyledi…

Yaz mevsimi sıcak yüzünü göstermeye başladı. Havaların ısınması ile birlikte yazlık bölgeler adeta yerli ve yabancı turist akınına uğradı.

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, yazlık konutların yerlilerin kiralamayı, yabancıların ise satın almayı tercih ettiğini söyledi.

Turizmdeki hareketliliğin armasının konaklama fiyatlarına da yansıdığını belirten Karahan, kısa dönem kiralamanın cazip olduğunu söyledi.

Karahan “4 kişilik bir ailenin denize sıfır bir otelde 1 haftalık her şey dahil konaklamasının bedeli, ortalama 10 bin TL ile 18 bin TL arasında değişiyor. Bu da yerli turistlerin haftalık ya da aylık yazlık kiralama seçeneklerini değerlendirmelerine neden olabiliyor. Bu anlamda Antalya, İzmir ve Çanakkale’deki yazlıklara olan kiralama taleplerinde geçen yıla kıyasla yüzde 20’ye yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Sadece fiyat değil, bazı bölgelerde turistik tesislerin doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaşması nedeniyle de kiralık yazlık seçeneği düşünülebiliyor” diye konuştu.

Karahan, talep artışının fiyatlara da etki ettiğinin altını çizerek, “Genel bir örnek olarak, sezon dışında aylık 1.500 TL’ye kiralanan eşyalı bir konutun kira bedeli, yaz sezonunda 3-4 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Foça, Dikili ve Çandarlı gibi bölgelerde, dubleks veya tripleks yazlıkların sezonluk kira bedeli 6 bin ile 15 bin TL arasında değişiyor. Denize yakınlık ve bina yaşı, fiyatların 30 bin TL’ye kadar çıkmasına neden olabiliyor. Antalya ve çevresi için ise aylık olarak 700 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye ulaşan fiyat aralığından söz etmek mümkün” dedi.

Yabancıların yazlık konutu satın almayı tercih ettiğini belirten Karahan, yabancı alımının döviz kurlarındaki hareketlenmenin artığı dönemlerde yükselişe geçtiğini belirtti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER