Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yüzde 0,98 Faiz Senetle Konut Satışını Yarı Yarıya İndirdi!

Yüzde 0,98 Faiz Senetle Konut Satışını Yarı Yarıya İndirdi!

19 Haziran 2018 Salı, 09:41:46
 Yüzde 0,98 Faiz Senetle Konut Satışını Yarı Yarıya İndirdi!
Konut kredisi faiz oranlarının 0,98’e düşmesi ile vatandaş kredili ve peşin alımlara yöneldi. Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98’e düşmesiyle senetli satışlarda yüzde 50’ye varan azalma oldu…

Reidin-GYODER emlak Endeksi Mayıs 2018 sonuçları dün açıklandı. Buna göre banka kredisi kullanımı yüzde 39 artış gösterdi.  Banka konut kredisi kullanımı yüzde 39 oranla son 6 aylık oranların üzerine çıktı. Bunda Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98’e indirmesinin etkisi de var. Konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98’e inince vatandaşlar kredili ve peşin alımlara yöneldi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin,  firmaların kendi bünyesinde yaptığı senetli satışlarda yarı yarıya azalma olduğunu söyledi.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98’e çekmesinin ardından müteahhitlerin de yüzde 20 indirim kampanyası başlattıklarını hatırlatan Yetgin, “15 Mayıs’ta başlattığımız kampanyanın etkisi görülüyor. Mart ayında yüzde 41’e ulaşan senetle konut satışı Mayıs ayında yüzde 22’ye kadar geriledi. Bu da indirim kampanyasının etkisin ortaya koyuyor” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER