Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yazlık Ev Fiyatları 2018’de Nerede Ne Kadar?

Yazlık Ev Fiyatları 2018’de Nerede Ne Kadar?

12 Haziran 2018 Salı, 11:45:55
Yazlık Ev Fiyatları 2018’de Nerede Ne Kadar?
Yaz geldi sezon açıldı. Yazlıkçılar yollara koyuldu. Yazlık evi olanların adresi belli, ya olmayanlar ne yapacak… İşte yazlık ev satın almak isteyenleri için bölge bölge yazlık ev fiyatları…

Yazın gelmesi ile birlikte “ikinci yuva” olarak gördüğümüz yazlık evlere göç başladı. Şehrin gürültü ve stresinden bunalanlar için huzurlu bir liman olan yazlık ev artık bir lüksten çok ihtiyaç oldu. Henüz bir yazlık evi olmayanlar için yazlık piyasasını mercek altına aldık.

Yazlık ev fiyatları bölgeye, denize yakınlığa, binanın yaşı, müstakil ya da apartman dairesi olup olmadığına göre değişiyor.
Yazlık piyasasında birinci tercih Muğla’nın en popüler ilçesi Bodrum… Birçok yazlık projesine ev sahipliği yapan Bodrum’da yeni projeler dönemsel değil 12 ay yaşayabileceğiniz şekilde tasarlanıyor.

Bodrum’da yazlık fiyatları metrekare bazında 6 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.  Sadece yaşamak için değil yatırım içinde Bodrum’dan yazlık almak istiyorsanız sezonluk kiralamalar da aylık 8 bin TL’den başlıyor.

BODRUM’DA FİYATLAR 4 YILDA YÜZDE 103 ARTI
Endeksa.com'un verilerine göre Bodrum'da ortalama konut fiyatı 555 bin 135 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 25 yıl. Bölgede son 4 yıllık fiyat artışı yüzde 103.53, 1 yıllık fiyat artışı ise yüzde 20.20 seviyesinde. Bodrum'da konut fiyatlarının en yüksek olduğu bölgeler arasında Göktürkbükü, Gümbet ve Yalıkavak bulunuyor. Göktürkbükü'nde ortalama metrekare fiyatı 10 bin 596 TL'dan başlıyor.

BODRUM'A RAKİP ÇEŞME
Bodrum’un önemli rakiplerinden Çeşme’de yazlık fiyatları ise metrekare bazında 7 bin TL’den, yazlık ev fiyatı ise 912 bin 990 lira civarında seyrediyor. Konut yatırımını kendini 38 yılda amorti ediyor. Çeşme'de son 4 yıllık konut satış fiyatı artışı yüzde 137.04, 1 yıllık fiyat artışı ise yüzde 26.77. Çeşme'de konut satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler arasında Altınyunus, Celal Bayar, Ardıç ve Alaçatı bulunuyor. Altınyunus'ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 13 bin 108 TL, Alaçatı'da ise 9 bin 963 liradan başlıyor. Burada ise sezonluk kiralar daha yüksek. Alaçatı'da sezonluk kira fiyatlarının başlangıcı 25 bin TL.

ANTALYA'DA METREKARESİ 2.627 TL
Turızmın başkenti Antalya'da her dönem tüketicinin hem yaz hem de kış rağbet gösterdiği şehirlerin başında geliyor. Antalya’da konut fiyatı ortalama metrekare bazında bin 833 TL, fiyatı 219 bin 960 TL, yatırımının geri dönüş süresi ise 21 yıl olarak hesaplanıyor. Son 4 yılda yüzde 59.29 artan konut fiyatları 1 yılda ise yüzde 6.37 yükseldi. Antalya'da evlerin en değerli olduğu mahalleler arasında Konyaaltı, Muratpaşa ve Alanya bulunuyor. Konyaaltı'nda yazlık evlerin metrekaresi 2 bin 627 liradan başlarken, evin amortisman süresi ise 23 yıl olarak belirleniyor.

MARMARİS'TE KAPILAR 391 BİN TL’DEN AÇILIYOR
Marmarıs'te ise ortalama bir yazlık ev fiyatı 391 bin liradan başlıyor. Metrekare satış fiyatlarının 3 bin 259 liradan başladığı bölgede konut yatırımının geri dönüş süresi ise 23 yıla çıkıyor. Marmaris'te son 4 yıllık fiyat artışı yüzde 88.63, 1 yıllık fiyat artışı ise yüzde 22.81 seviyesinde oldu. Endeksa verilerine göre Marmaris'te konut satış fiyatları en yüksek mahalleler arasında İçmeler, Çıldır, Hatipirimi, Siteler ve Armutalan yer alıyor

OTOYOL BALIKESİR’İN CAZİBESİNİ ARTIRDI
İstanbul-İzmir Otoyolu, Çanakkale Köprüsü, Çanakkale- Balıkesir Otoyolu ve yüksek hızlı tren gibi yatırımlar Balıkesir'in değerini artırdı. Yazlık için tercih edilen Edremit ilçesinde yeni binalarda 100 metrekare bir daire için metrekare birim değeri 2 bin TL ila 3 bin TL arasında değişiyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER