Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutunun Çatısında Elektrik Üretene Vergi Muafiyeti!

Konutunun Çatısında Elektrik Üretene Vergi Muafiyeti!

12 Haziran 2018 Salı, 10:26:07
Konutunun Çatısında Elektrik Üretene Vergi Muafiyeti!
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) hazırladığı “Gelir Vergisi Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre konutunun çatısında elektrik üreten ve ihtiyaç fazlasını satanlar vergiden muaf olacak. İşyerlerinde kurulan tesislerde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasının satılması halinde esnaf muafiyetinden faydalanılamayacak. Ancak konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananlar muafiyet kapsamında kabul edilecek…

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) hazırladığı “Gelir Vergisi Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Çatı üstü güneş elektriği sistemleri ile üretilecek ihtiyaç fazlası elektriğin satışına yönelik usul ve esasları da içeren düzenlemeye göre çatıda üretilen elektrik gelir vergisinden muaf olacak.

Buna göre konutların çatısında ya da cephesinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla (güneş gibi) üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası sisteme satılabilecek. Bu vatandaş, “vergiden muaf esnaf” kabul edilecek; şebekeye sattığı elektrik için gelir vergisi ödemeyecek; belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme gibi yükümlülükleri olmayacak.

Elektrik üreten bu tesisler 10 kilovata kadar olacak ve elektrik yalnızca bir üretim tesisinde üretilebilecek. Konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananların elde ettiği kazançları, muafiyet kapsamında kabul edilecek. Söz konusu tesisler apartmanın ortak ihtiyacını karşılamak için de kurulabilecek. Bu durumda, sisteme yapılan satışlarda gider pusulası yönetim adına düzenlenebilecek. Böylece yönetim adına tek bir pusula düzenlenmesi yeterli olacak.

İŞYERİNE VERGİ VAR
İşyerlerinde kurulan tesislerde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasının satılması halinde esnaf muafiyetinden faydalanılamayacak. Ancak konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananlar muafiyet kapsamında kabul edilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER