Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Emlakçı Kira Komisyonu Ne kadar? Emlakçı Kira Komisyonu Kimden Alınır?

Emlakçı Kira Komisyonu Ne kadar? Emlakçı Kira Komisyonu Kimden Alınır?

11 Haziran 2018 Pazartesi, 13:21:48
Emlakçı Kira Komisyonu Ne kadar? Emlakçı Kira Komisyonu Kimden Alınır?
Emlakçılar ev alım, satım ve kiralama işlemlerinde alıcı ve satışı arasında aracı kurum görevi görüyor. Tabi ki bu hizmet karşılığında belli bir komisyon alıyor. Peki emlakçı kira komisyonu oranı ne kadar? Emlakçı kira komisyonunu kim öder? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

Son birkaç yıldır inşaat sektörünün ivme kazanması ile sayıları bir hayli artan emlakçılar, ev alım, satım ve kiralamalarda alıcı ile satışı arasında aracı bir kurum görevini üstleniyor. Elbette bu hizmet karşılığında belli oranlarda komisyon alıyor. Bu haberimizde emlakçı kira komisyonu ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz.

EMLAKÇI KİRA KOMİSYONU NE KADAR?
5 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik ile birlikte emlakçılık sektörünün tüm kuralları yeniden belirlendi. Yeni yönetmelikle birlikte emlakçılık kira komisyon oranları da yeniden düzenlendi. Buna göre,
“Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.” Yani yasalara göre emlakçı kiracıdan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla (KDV Hariç) komisyon alamaz.
Alım satımlarda ise emlakçı komisyon oranı alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.

Emlakçı taşınmaz alım satımının tapu siciline tesciliyle veya iş sahibi ile kiracı arasındaki kira sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanıyor. Alım satım ve kiralama dışındaki hizmetlerde hizmet bedeli hakkı ilgili sözleşmenin kurulmasıyla doğar. Yani sözleşme imzalanmadan emlakçı herhangi bir ücret talep edemez.

EMLAKÇI KİRA KOMİSYONUNU KİMDEN ALIR?
5 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik”e göre “Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.”
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER