Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Affından Sonra Kaçak Yapı Yapana Hapis Cezası Var!

İmar Affından Sonra Kaçak Yapı Yapana Hapis Cezası Var!

06 Haziran 2018 Çarşamba, 14:25:20
İmar Affından Sonra Kaçak Yapı Yapana Hapis Cezası Var!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaş imar barışından sonra kaçak yapı yapmak isterse hapis cezasını göze almak zorunda dedi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmar barışı” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Mehmet Özhaseki, “Vatandaş imar barışından sonra kaçak yapı yapmak isterse hapis cezasını göze almak zorunda” dedi.

Özhaseki; Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararını hatırlatmak istiyorum. Bunu bütün belediyelere ve valiliklere göndereceğiz. İmar kirliliğine neden olma suçu diye bir suç var. Proje harici veya ruhsatsız yapılmış olan yapılarla ilgili zaten kanunda bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası var. Bundan sonra vatandaş bunca iyi niyetle ortaya çıkan imar barışından sonra hala bir kaçak yapı yapmak isterse bu hapis cezasını göze almak zorunda. Buna bir kamu görevlisi göz yumarsa belediye başkanları dahil bu hapis cezasını göze almak zorundalar.” şeklinde konuştu.

İmar barışı başvurularının e-devlet üzerinde yapılacağını belirten Özhaseki, müracaat yapıldığında 24 saat içinde vatandaşa SMS gelecek dedi.

Özhaseki, imar barışıyla ilgili müracaatların Cuma günü başlayacağını belirterek, "En son müracaat tarihi de 31 Ekim 2018. Müracaat yapıldığında 24 saat içinde bir SMS gelecek. Müracaatınız alındı parayı yatırın diye. Maliyenin gösterdiği hesaba, buraya herkes kendisine bu yazı geldikten sonra yatıracak. Para yatırıldıktan sonra ise kendisine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgesi aynı yerden verilmiş olacak" dedi.

BURALARA "AF" YOK

İmar barışından 15 milyona yakın yapı sahibinin hepsinin istifade edeceğini yanlızca 3 grubun istifa edemeyeceğini belirten Özhaseki, “İstifade edemeyecek sadece 3 grup var. Boğaziçi öngörümündekiler, ikincisi Sultanahmet Ayasofya’dan başlayarak Süleymaniye’ye doğru giden hattaki tarihi yarımada içerisindeki bir bölüm ve üçüncüsü de Gelibolu Yarımadası. Bunun dışında bulunan herkes bundan istifade edebilecek” açıklamasında bulundu.

İMAR BARIŞI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 11 Haziran 2018 Pazartesi, 10:33 denizi kaçak dolduranlara da hapis cezası olacak mı acaba.. CEVAPLA
DİĞER HABERLER