Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Umut Durbakayım: Dolarını Bozduran 1+1’e Koştu!

Umut Durbakayım: Dolarını Bozduran 1+1’e Koştu!

06 Haziran 2018 Çarşamba, 10:23:12
Umut Durbakayım: Dolarını Bozduran 1+1’e Koştu!
15 Mayıs’ta başlayan “Konutta Yüzde 20 İndirim Kampanyası” kapsamında 253 adet konut ve ofis sattıklarını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Dolarını bozduran 1+1’e koştu” dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım iftar yemeğinde basın mensupları ile bir araya geldi.

15 Mayıs’ta KONUTDER, İNDER VE GYODER öncülüğünde başlayan “Konutta Yüzde 20 İndirim” kampanyası kapsamında Teknik Yapı olarak 253 adet konut ve ofis sattıklarını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, bu satıştan 174 milyon TL ciro yaptıklarını söyledi.

DOLARINI BOZDURAN 1+1’E KOŞTU
Talebin çoğu Evora Denizli ve Kartal’taki Yücel Park projesine geldiğini ifade eden Umut Durbakayım, “Kampanya ile hedef kitlemiz genç kesimdi. Satışın yüzde 65’ini de bu kitleye yaptık. Genç kesim daha çok oturum için 2+1 ve 3+1 dairelerden alım yaparken orta ve üst yaş grubu ise yatırım için 1+1’i tercih etti. Dolar şu an anlam veremediğimiz bir şekilde yüksek. Kampanya ile dolarını bozduran 1+1’e koştu” dedi.

RAMAZAN BEREKETİ İLE GELDİ
Umut Durbakayım, “11-12 tane satışta olan projemiz var. Metrekaresi 3 bin TL’den 40 bin TL’ye kadar projemiz var. 3 haftada ciddi satış yaptık. Ramazan bereketi ile geldi.  konut kredisinin yüzde 0,98 oranında devam ettiği sürece sektör bu hareketliliğini sürdürecek.” diye konuştu.

İSTANBUL’DA İKİ YENİ PROJE
Fikirtepe’de yılsonuna doğru yeni bir projeye başlayacaklarını ifade eden Durbakayım, “Fikirtepe’nin yanı sıra İstanbul’da karma bir projeye daha başlayacağız. Yakında duyurusunu yapacağız” dedi.

HEDEFİMİZİ İKİYE KATLADIK
Konutta yüzde 20 indirim kampanyasına başlarken 3 milyar TL’lik satış öngördüklerini ifade eden Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, “İlk haftada  bu rakamı ikiye katlayacağımız bir manzara ortaya çıktı. Bu dönemde çok isabetli bir şey yaptık. Konut almayı düşünenler böyle bir şansı yakalama fırsatı buldu. Döviz hiçbir zaman miras için biriktirilen bir enstürman değildir. Döviz ara araçtır. Ekonomide, her zaman bir realizasyon olur. Özellikle çok kısa süreli yatırım araçlarında yaşanan keskin artışlar, mutlaka realizasyon getirir” ifadesinde bulundu.

DÖVİZDE BALON VAR
Nazmi Durbakayım, “Her zaman “konutta balon var” deniliyor ya bence dövizde balon var. Gerçek olmaya bir döviz değeri var. Bir şişiklik söz konusu. Döviz biriktirip konut almak isteyenler için çok değerli bir zaman. Bu fırsatı kaçırmasınlar” dedi.

HER ZAMAN ŞAMPİYON GAYRİMENKUL
Seçimden sonra konut fiyatlarında artış beklediklerini belirten Nazmi Durbakayım, “Rakip olarak görmediğimiz ama her zaman mukayese edildiğimiz döviz karşısında gayrimenkul uzun vadede her zaman şampiyon olmuştur. Seçimden sonra zamlar yapılacak, konutta değer artışı olacak” diye konuştu.

HERKES ELİNİ ÇABUK TUTSUN
Şu anda fiyatların olması gereken yerde olmadığına değişen Durbakayım, “Fiyatlar olması gereken yerde değil. Hiçbir firma zam yapmadı. Bu da bir baskı oluşturuluyor. 0,98 faiz oranlarının 15 Haziran’da biteceğini varsayarsak herkes elini çabuk tuksun” dedi.

ARSA FİYATLARI İNECEK BAŞKA ÇARESİ YOK
Konut fiyatlarını arsanın belirlediğine dikkat çeken Nazmi Durbakayım, “Konut fiyatlarını belirleyen arsa. Nüfusun büyük bir çoğunluğu 3 büyük ilde bulunuyor. Nüfus tüm ülkeye homojen şekilde dağılsa arsa fiyatları böyle yüksek olmaz. Biz neden Denizli’de yatırım yapıyoruz ya da vatandaş neden İstanbul’dan kaçıyor? Çünkü maddi olarak yetişemiyorlar. Arsa maliyetinin yüzde 18 ile 30 arasında olması lazım. Bağdat Caddesi’nde yüzde 85-90’lara çıkıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Talebin çoğunlukta olduğu büyük projelerde de bu oran yüzde 60’lara çıktı. Bu oranların geriye gelmesi lazım. Arsa fiyatları inecek başka çaresi yok. İnsanlar bu rakamlarla alım yapamıyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER