Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesinin Tüm Usul ve Esasları Belli Oldu!

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesinin Tüm Usul ve Esasları Belli Oldu!

06 Haziran 2018 Çarşamba, 09:26:33
Yapı Kayıt Belgesi Verilmesinin Tüm Usul ve Esasları Belli Oldu!
İmar barışı için Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 8 Haziran Cuma günü başlıyor. Bugün Yapı Kayıt Belgesi verilmesinin tüm usul ve esasları da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yapı Kayıt Belgesi başvuruları nereye yapılacak? Yapı Kayıt Belgesi bedeli ne kadar? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapı Kayıt Belgesi 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilecek. Vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi için 31 Ekim 2018’e kadar başvuruda bulunması ve yapı kayıt bedelinin 31 Aralık 2018’e kadar ödenmesi gerekiyor.

E-DEVLET’TEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR
Yapı kayıt belgesi için yapı sahiplerinden birisi ya da vekili tarafından e-devlet üzerinden yapı kayıt sistemindeki “Yapı Kayıt Belgesi Formunu” doldurarak başvuruda bulunabiliyor. Dileyenler ise yetkili kuruluşlar aracılığı ile de başvuruda bulunabiliyor.

YAPI KAYIT BELGESİ NEREDEN ALINACAK?

Müracaatın e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, Yapı Kayıt Belgesi formunun eksiksiz olarak doldurulmasından ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan Yapı Kayıt Belgesi talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet üzerinden alıyor.

Başvuru kurum aracılığı ile yapılmışsa Yapı Kayıt Belgesi formu müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz olarak doldurulur, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılması sağlanır, Yapı Kayıt Belgesi formu sistem üzerinden onaylanmak üzere Müdürlüğe gönderilir ve formun Müdürlükçe onaylanmasından sonra bir örneği talepte bulunan yapı sahibine veriliyor.Her yapı için sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenlenebiliyor.

YAPI KAYIT BELGESİ BEDELİ VE ÖDENMESİ
Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29 Temmuz 1970 tarihli ve 1319 sayılı emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, , ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında olacak.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenirken;
a) Yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınmak hesaplanacak.
b) Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli;
1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2
2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2
3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2
4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2
5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2
6) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW
esas alınarak hesap yapılacak.

YAPI KAYIT BELGESİ ÜCRETİ HESAPLAMA ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Yapı Kayıt Belgesi alan mülk sahibi, bu belgenin bir örneğini belediyeye ve mücavir alan sınırları içindeki ilgili belediyeye, bu sınır dışında ise il özel idaresine vermesi gerekiyor.

YAPI KAYIT BELGESİ OLANA ELEKTRİK DE VAR SU DA…
Yapı kayıt belgesi olan yapılar geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlatabilecek. Yine yapı kayıt belgesi verilmiş yapı için yıkım kararı ve tahsil edilmeyen para cezaları varsa iptal edilecek.


İnşaat halindeki yapılara da 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla bitmiş kısımları için ilave inşaat alanı ihdas etmemek şartıyla Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek. Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi verilen kısımların eksik inşaat işleri tamamlanabilecek.

Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarda ruhsat alınmaksızın yapılabilecek basit onarım ve tadilatlara izin verilen düzenleme kapsamında belge sahibi yapılarda iş yeri açma ve çalışma ruhsatı da yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın verilebilecek.

YAPI KAYIT BELGESİ GEÇERİLİK SÜRESİ
Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılması veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 23 Haziran 2018 Cumartesi, 12:52 4 katlı binamın ilk iki katı ruhsatlı 3 ve 4 kat kaçak,yapı kayıt işlemi binanın tamamınamı yoksa 3 ve 4ncü katlar içinmi yapılacak CEVAPLA
DİĞER HABERLER