Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’da Konut Fiyatları Hangi İlçelerde Arttı Hangi İlçelerde Düştü?

İstanbul’da Konut Fiyatları Hangi İlçelerde Arttı Hangi İlçelerde Düştü?

28 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:36:01
İstanbul’da Konut Fiyatları Hangi İlçelerde Arttı Hangi İlçelerde Düştü?
İstanbul’da son bir yılda konut fiyatları nerelerde arttı, nerelerde yükseldi? Yanıtı haberimizde…

Konut arzının en fazla olduğu İstanbul adeta dev bir şantiyeye dönüştü. Adım başı bir kule vince rastlanıyor. Bu projelerden kimi yuva oluyor kimi ise kazançlı bir yatırım.

Peki bu kadar çok konut üretimini yapıldığı İstanbul’da hangi ilçelerde fiyatlar arttı hangisinde düştü?

Gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com’un verilerine göre İstanbul’da son bir yılda konut fiyatları en fazla Sultangazi, Zeytinburnu ve Silivri‘de artarken, Kadıköy, Eyüp, Sultanbeyli, Beyoğlu, Beykoz ve Beşiktaş’ta ise fiyatlar düştü.

İstanbul’da son bir yılda konut satış fiyatlarında en fazla artış görülen ilçe Sultangazi. Konut fiyatlarında son bir yılda yüzde 15.17 artış görülen Sultangazi’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.551 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 23 yıl. Sultangazi’yi yüzde 13.52 ile Zeytinburnu ve yüzde 13.43 ile Silivri takip ediyor. Zeytinburnu’nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.820 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl; Silivri’de ise konut metrekare satış fiyatı 2.280 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 24 yıl.“

6 İLÇEDE DEĞER KAYBI
Kadıköy, Eyüp, Sultanbeyli, Beyoğlu, Beykoz ve Beşiktaş’ta değer kaybı görülüyor. Son bir yılda yüzde 11.02 değer kaybı yaşanan Beşiktaş’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 11.399 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 36 yıl. Geri dönüş süresinin 41 yıla kadar yükseldiği Beykoz’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 7.987 TL, son bir yıllık değer kaybı yüzde 7.87. Beyoğlu’nda ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 5.586 TL, yatırımın geri dönüş süresi 19 yıl, son bir yıllık değer kaybı yüzde 4.89.

İSTANBUL’DA KONUT GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ EN YÜKSEK BEYKOZ
İstanbul’da konut yatırımı geri dönüş süresinin en yüksek olduğu ilçe 41 yıl ile Beykoz . Beykoz’u 36 yıl ile Beşiktaş, 34 yıl ile Bakırköy takip ediyor. Son bir yılda yüzde 9.39 değer kazanan Bakırköy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 8.968 TL. Konut yatırımı geri dönüş süresinin en düşük olduğu ilçeler ise 18 yıl ile Gaziosmanpaşa ve Eyüp. Gaziosmanpaşa’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.022 TL, Eyüp’te 3.791 TL.

KONUT FİYATLARI EN YÜKSEK İLE BEŞİKTAŞ
İstanbul’da konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin sırasıyla Beşiktaş, Bakırköy ve Sarıyer. Sarıyer’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 8.416 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 28 yıl. Konut satış fiyatının en düşük olduğu ilçeler ise Esenyurt, Arnavutköy ve Silivri. Esenyurt’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.065 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl; Arnavutköy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.156 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 25 yıl; Silivri’de ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.281 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 24 yıl.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER