Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor? İmar Barışı Başvuruları Nereye Nasıl Yapılacak?

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor? İmar Barışı Başvuruları Nereye Nasıl Yapılacak?

24 Mayıs 2018 Perşembe, 16:30:55
 İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor? İmar Barışı Başvuruları Nereye Nasıl Yapılacak?
İmar barışının detayları belli oldu. Peki imar barışı hangi yapıları kapsıyor? İmar barışından kimler nasıl faydalanacak? İmar barışı başvuruları nereye yapılacak? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı TMBB Genel Kurulu’nda görüşülerek yasallaştı. 24 Haziran seçimleri öncesi başvuruların başlaması planlanan imar barışından peki kimler nasıl faydalanacak? İmar barışı hangi yapıları kapsıyor? Süreç nasıl işleyecek?

İmara aykırı yapılan yapıları kapsayan İmar barışı için vatandaşın ilk atacağı adım “kayıt formu” olacak. Kayıt formu doldurularak ilk adım atılmış olacak.

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?
Yapısı imar ve iskana uygun olmayan vatandaşlar ‘Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu’ aracılığıyla başvurularını yapacak. Başvurular e-devlet üzerinden ya da bakanlığın açıklayacağı lisanslı kuruluşlar aracılığı ile olacak. E-devlet üzerinden başvuru bedelsiz olacak. Buna karşın  kurumlar ise başvuru için cüzi rakamlar talep edebilecek.

Yapı Kayıt Belgesi Formu’nda  kimlik bilgilerinin yanı sıra Yapı Kayıt Belgesi alınacak yapıyla ilgili bilgilerin girilmesi için bölümler olacak. Başvuran kişi önce sahibi olduğu yapının konut mu yoksa ticaret alanı olduğunu beyan edecek. Vatandaş, formda belirtilen yapı tipini seçerek arsa büyüklüğünü ve arsanın emlak vergisi rayiç değerini beyan edecek. Bu değer Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan öğrenilebilecek.

KAYIT BEDELİ NE KADAR?
Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bedel alınacak.

Kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından genel bütçeye kaydedilerek kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, vatandaşın ödeyeceği bedelin yapı tipine göre kademelendirildiğini söyledi. Gürgen barış için yapılacak ödemeyi şöyle anlattı:

-Üzerinde çalıştığımız taslağa göre emlak vergi değeri ve bakanlığın belirlediği bedel toplanıp onun yüzde 3’ü alınacak.

- Bir iki katlı yığma bir yapı varsa biz bunun metrekaresini 600 lira kabul ediyoruz. 100 metrekareden bakınca 60 bin lira. Diyelim ki emlak vergi değeri de 10 bin, toplamda 70 bin etti. Bunun yüzde 3’üne denk gelen 2100 lira ödenerek yapı kayıtlı hale gelecek.

-Vatandaş müracaatı yapacak, konuttaki balon ödeme gibi parasını biriktirip 31 Aralık’a kadar tek seferde ödeyecek. Başvuru yaptığı an ödemek zorunda değil.

-Fiyatlamada 7 kata kadar olan yapıda metrekare bedelini 1000 lira, 8 kat ve üzerindeki evler için de 1600 lira kabul ediyoruz.

-Eğer karşımızda bir alışveriş merkezi ve otel varsa o zaman metrekaresi 2 bin liradan hesaplanacak. Buna emlak vergi değeri de eklendikten sonra konut için yüzde 3, ticari birim için yüzde 5 alınacak.

BAŞVURULAR İÇİN SON GÜN 31 EKİM

İmar barışı başvuruları için son gün 31 Ekim 2018. Vatandaşlar kayıt bedellerini 31 Aralık 2018’e kadar ödeyebilecekler.

ADRESE TESLİM

Başvurusunu ve ödemeyi yapan vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi adreslerine gönderilecek.  İsteyen vatandaş e-maille de belgesini alabilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER