Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kar Yapı “Büyükler Ligi”ne Oynuyor!

Kar Yapı “Büyükler Ligi”ne Oynuyor!

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 15:54:45
Kar Yapı “Büyükler Ligi”ne Oynuyor!
Mart ayında konut sektöründeki ilk projeleri olan Edonia Garden Pendik’i satışa çıkaran Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, sekterdeki hedeflerini htemlak.haberturk.com’a anlattı. Üçüncü, “Hedefimiz büyükler ligine girmek” dedi. İşte tüm detayları ile o röportaj….

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

Edonia Garden Pendik projesi ile konut sektörüne adım atın Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ile projenin satış ofisinde bir araya geldik. Konut sektöründeki hedeflerini htemlak.haberturk.com takipçileri ile paylaşan Üçüncü, “Hedefimiz büyükler ligine girmek” dedi. Şenol Üçüncü konut sektörüne ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte tüm detayları ile o röportaj.

Geçtiğiz aylarda ilk konut projeniz Edonia Garden’ı satışa çıkardınız. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu ve sektörün bu kadar zor bir süreçten geçtiği bir dönemde sektöre giriş yapma kararınızda ne etkili oldu?

Hedeflerimizin arasında her zaman inşaat sektörüne girmek vardı. 2016’nın sonu 2017’nin başı gibi başlamayı düşünüyorduk ama süreç biraz uzadı. Türkiye’de istikrar 15 yıldır devam ediyor. Hiç kimse ülkenin bu duruma geleceğini tahmin etmiyordu. Ama biz seçimlerden sonra sektörün önünün açılacağını düşünüyoruz.

YATIRIMCI PARASINI ALTINA VE DOLARA YATIRDI
Peki sektörün şu an geldiği noktayı siz neye bağlıyorsunuz? Nerede yanlış yapıldı ya da yapılıyor?
Sektörü bu noktaya getiren arz fazlalığı. Konutta fazlalık var. Petrol, döviz, konut kredisi faizleri hepsi fırladı. Bunlar hepsi birbirine bağlı zaten. İnsanlar yatırımını altına, dövize yapmaya başladı. Ama şu da bir gerçek ki her sene belli sayıda konut yapılmak zorunda ve buna da alıcı çıkıyor. Şu anda yatırımcı parasını dolara ve altına yatırdığı için sektörde bu durgunluk yaşanıyor. Ama bu değişecektir.

Her sene belli sayıda konuta ihtiyaç var ve bunlara da alıcı çıkıyor dediniz. Peki siz arzla-talebin eşleştiğini düşünüyor musunuz?
Genel hakkında bir şey söylemek zor ama bizim projemiz (Edonia Garden) alt ve orta gelir grubuna hitap ediyor.

Hükümetten sektöre yönelik teşvikler geldi, banlara faizi indirdi, özel sektör geçtiğimiz haftalarda yüzde 20 indirim kampanyası yaptı. Tüm bunlar sektörü hareketlendirmeye yetecek mi sizce?
Piyasayı tabi ki hareketlendirdi ama daha iyi olacağını düşünüyoruz. Seçim sonrası asıl hareket olacak. Güven tazelenecek ve sonrasında hareketlilik olacağını bekliyoruz. Kim başa gelirse gelsin bir güven ortamı oluşacaktır. Güven de yatırımcıları harekete geçirecektir.

Edonia Garden projesinde satışlar nasıl gidiyor? Beklediğiniz ilgi oluştu mu?
Satışlar yüzde 30 civarında. Umduğumuzdan öndeyiz. Daha da iyi olması için çalışmalarımıza devam ediyor.

Fiyatlar ne aşamada?
Peşinde 1+1’ler 220 bin TL, 2+1 daireler 310 bin TL’den, 4+1 daireleri ise 455 bin TL’den başlıyor.

Edonia Garden Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

 

YABANCI İÇİN FIRSAT DÖNEMİ
Şu anda yerli piyasada sıkıntı olduğu için inşaatçıların çoğu yabancı yatırımcı peşinde. Sizin yabancılara yönelik çalışmalarınız var mı, satışınız oldu mu?
Var çalışmalarımız var devam ediyor. Birkaç tane yabancıya satışımız oldu. Dubai, Almanya ve Fransa’ya satış yaptık. Oturum için alan da var yatırımcı olarak alan da var. Şu anda dolar, avro çok değerli olduğu için yabancı için Türkiye’den yatırım yapmak mantıklı. Çünkü onlar için fiyatlar düşmüş oldu. Bütün firmalar şu anda maliyetine satış yapıyor. Seçim sonrası fiyatlarda yüzde 10-15 gibi bir artış bekliyorum.

LANSMANDA ALAN KAZANIR
Teslime kadar fiyatlar hangi seviyede olur? Bugün bir daire alan yatırımcı teslime kadar ne kadarlık bir kazanç elde eder?
Şu anda lansmanda alanlar kazanmış durumda. Biz 1,5 yıl içinde projemizi teslim edeceğiz. Yaklaşık yüzde 20 gibi bir prim bekliyoruz. Şu an alan minimum yüzde 20 kazanacaktır.

BANKADAN İYİ KAZANÇ KAYNAĞI
Yüzde 20 pirim vaadi oldukça mütevazi. Genellikle yüzde 50, yüzde 100 gibi yüksek prim oranları vaat ediliyor. Bu yüksek prim vaadi fiyatların şişmesinde etkili mi sizce?
Bir piyasa gerçeği var. Konut yılda yüzde 20 civarında alıcısına kazandırıyor.  Bir projeyi 3 yılda bitiriyorsanız bu da yüzde 50 prim yapar. İnsanların en az yüzde 50 kazanması gerekiyor ki paralarını bankadan, dolardan çıkartıp inşat sektörüne yatırsın. Bu bir gerçek zaten. Biz lansmanda yüzde 10 kazandırdık. Bir yıl içinde teslim edeceğimiz için bankadan iyi bir kazanç sağlayacağız.

Şu anda mevduat faizleri de oldukça yüksek. Bu koşullarda gayrimenkulün bankalar karşısında şansı var mı sizce?
Evet faiz oranları yüksek bu bir sıkıntı. Şu anda maliyetler arttı fakat biz fiyatlara bunu yansıtamıyoruz. Fiyatları minimumda tutarak kazançtan eritiyoruz. Sıkıntılı bir süreç. İnşallah bu süreci bir an önce atlatırız.

PENDİK KALKINACAK
İlk projenizde adresiniz Pendik oldu. Bölgenin potansiyelinden bahseder misiniz? Neden Pendik?
Pendik, Kar Grup’un doğdu. Burada doğduğumuz için buraya bir değer katmak istedik. Bu bölge kısır bir bölge, gelişmekte olan bir bölge. İki yıl içerisinde ciddi bir prim yapacağını düşünüyorum. Bölge kalkınacak.

PENDİK VE KARTAL'DA YENİ PROJE

Pendik dışında ilgilendiğiniz lokasyonlar var mı?
İki yeni projemiz daha var şu an görüşmeler devam ediyor. Projelerden biri Pendik’te biri ise Kartal’da var. Bunun yanı sıra bir bölge daha var ama netleşmeden paylaşmak istemiyorum.

HEDEF BÜYÜKLER LİGİ

Kar Yapı sektörde nasıl bir hedef koydu kendine?
Büyükler ligine girmek istiyor. Hedeflerimiz büyük. Biz Kar Grup olarak hiçbir zaman hedeflerimizi küçük tutmadık. 388 konutluk bir proje ile sektöre girdik. Biraz da kısmet işi ama hedeflerimiz büyük.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER