Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul'da Silüeti Bozan Yapılar Kısaltılacak!

İstanbul'da Silüeti Bozan Yapılar Kısaltılacak!

21 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:25:10
İstanbulda Silüeti Bozan Yapılar Kısaltılacak!
İstanbul yeni imar yönetmeliği ile yapılan değişiklik ile tarihi eserleri gölgede bırakan imara aykırı yapılar kısaltılacak ya da yıkılacak. İmar planında olmaması durumunda kat adedi ve yüksekliği aşılamayacak. Binalara renk ve estetik kuralları getirilecek. Detaylar haberimizde…

İstanbul yeni imar yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yeni imar yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.  
Yönetmelikte yapılan değişiklikle tarihi eserleri gölgeleyen imara aykırı yapılar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla yıkılacak veya kısaltılacak.

Yeni düzenleme ile birlikte ticaret hizmet alanlarında ve merkezi iş alanlarında rezidans yapılmayacak.

MİMARİ ESTETİK KOMİSYONU
İlgili idareler, gerekmesi halinde ilgili kamu kuruluşlarının da katılımıyla, uzmanlardan oluşan mimari estetik komisyonları kurulacak. Komisyon idare bünyesindeki en az biri mimar olmak üzere inşaat mühendisi, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşacak.

ESTETİK KURALLAR
Belediye ana arter yollar ve meydanlarda cephe alan binalarla ilgili estetik kurallar getirebilecek. Belediyeler meclis kararıyla çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini belirleyebilecek. Bu düzenleme yönetmelikten önceki yapılar için de geçerli olabilecek. Belediye uygun gördüğü ana arter yollar ve meydanlardan cephe alan binalar ile ilgili şehircilik ve estetik yönünden kurallar getirebilecek.

Belediye meclis kararıyla estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplaması, yöresel malzeme kullanılması ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirebilecek.

Binaların içindeki asansör boşluğu, yangın merdiveni ve teknik hacimler de emsale dahil edilecek. Söz konusu bu boşluklar yüzde 15'i geçemeyecek. Böylelikle inşaatlar emsali aşamayacak.

İdareler imar yönetmeliklerinde, uygulama imar planı ile belirlenen alan kullanımlarının işlevini değiştirecek düzenleme yapamayacak.

KAT ADETİ VE YÜKSEKLİĞİ ARTIRILAMAYACAK
İmar planında olmaması durumunda kat adedi veya bina yüksekliği aşılamayacak. Kat adedi, kat yükseklikleri arttırılamayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER