Anasayfa >

Sektörden Haberler >

"Seçimin Erkene Alınması Umutları da Erkene Aldı"

"Seçimin Erkene Alınması Umutları da Erkene Aldı"

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 17:39:52
Seçimin Erkene Alınması Umutları da Erkene Aldı
Seçimin erken bir tarihe alınmasının tüm sektörlere olduğu gibi inşaat sektörüne de rahatlama getirdiğini belirten Arter İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murad Özgür Eraydın, "Seçimle birlikte umutlar da erkene alındı" dedi...

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

2 ay önce Meydan Evleri Ümraniye projesini satışa çıkaran Arter İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murad Özgür Eraydın, yeni yatırımlarını htemlak.haberturk.com takipçilerine anlattı. Sektöre ilişkin de önemli açıklamalarda bulunan Eraydın, müteahhitlik sektörünün öncelikle yeterlilik kriterleri açısından zafiyetle yeniden yapılandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de kentsel dönüşümün sağlıklı yapılmadığına dikkat çeken Eraydın, kentsel dönüşümün başarılı olması için siyasetin imar işlerine tek başına karar vermemesi gerektiğini söyledi.

İşte tüm detayları ile o röportaj;
Arter İnşaat kimdir, bugüne kadar neler yaptı…?
Arter İnşaat lokomotif firmamız. Ama ilk firmamız değil. Biz 3 ortak 2001’de serbest ticarete atıldık. 3 mimarız biz. Belli bir bilgi birikimine erişmiştik. Büyük projelerde proje müdürü, şantiye şefliği ve bölge müdürlüğü yaptık. 2001’de kriz çıkınca tadımız kaçtı ve kendi işimizi kurduk. Kriz var ama heyecan da vardı. 2005’e kadar mimarlık ve dekorasyon işleriyle uğraştık. 2005’te müteahhitlik işlerine başladık. O günden şirketimizi büyüterek tırmana tırmana bugünlere getirdik.

Türkiye’de maalesef müteahhitlik sektöründe, bir şirket teknik veya finansal yeterliliğinden ziyade ya ikili ilişkilerle ya da piyasa üzerinde reel olmayan teklifleriyle işler alarak ön plana çıkıyor, ancak bu firmalar uzun soluklu olmuyor.

“KÖŞE BAŞI KOVALIYORUZ”
Geçmişteki projelerinizin çoğu hastane yatırımı… Bundan sonraki süreçte konutun yatırımlarınızın içindeki payı ne olacak?
Konuta dönüş yapmadık ama konut yatırımını artırdık. Önceden sadece hastane, otel gibi projelerde taahhüt firması olarak yer alırken son dönemde konutu da artırmaya başladık. Konut şişmişken konutu artırmamızın sebebi şu; biz butik konut yapıyoruz. Yer konusunda seçiciliğimiz var. Biz köşe başı parsel kovalıyoruz. Yaptığımız proje o bölgenin bir parçası olsun, bölgeye bir imza atalım istiyoruz. Köşe başı yerler her zaman daha garanti. Her zaman nakit paraya çevrilmesi daha kolay oluyor. Bizim 500-bin konut yapma gibi bir hedefimiz yok. Çünkü o projelere girenlerin çoğu sıkıntılı, satamıyorlar.

 

MEYDAN EVLERİ’NİN 2 AYDA YÜZDE 20’Sİ SATILDI
2 ay önce Meydan Evleri’ne başladınız. Nasıl gidiyor projede satışlar?
2 ayda projenin yüzde 20’sini sattık. Metrekare satış fiyatımız 8 bin 500 bandında. Ödeme şartlarına bağlı olarak indirim yapıyoruz.

Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Şu anda Türkiye’de yerli turizme yönelik 3 bölgede otel projesi yapmayı planlıyoruz. Akdeniz, Kuzey Ege ve Güney Ege. Belki Karadeniz’i de buna ekleyebiliriz. Türk aile motifine hitap edecek tarzda marka bir otel geliştirmeyi istiyoruz.

Otel projesinde geliştirici mi işletmeci mi olacaksınız?
Hem geliştirici hem de işletmeci olacağız. Otel ama içinde satılabilir alanlarında olacağı bir proje yapacağız. Arsa araştırıyoruz. Teklifler geliyor, bakıyoruz. 2019’da arsa kararını vermek gibi bir hedefimiz var.Arsayı bulduktan sonra proje kafamızda çok net.Güzel bir projelendirme ile böyle bir yatırımın peşine gitme planımız var.

Yeni yatırımlarınızın arasında konut var mı?
Ümraniye’deki Çarşı Evleri projemizin ikinci etabını yapacağız. Kentsel dönüşüm kapsamında bir proje. 3 parselin birleşmesinden oluşuyor. 54 dairelik bir proje olacak. 2.etapla birlikte 160 daire olacak.

ÇARŞI EVLERİ 2.ETAP BİR AY SONRA SATIŞTA
Çarşı Evleri 2.etap satışa ne zaman çıkacak?
1 ay içinde satışlarına başlayacağız. Orada 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alıyor. Çarşı Evleri 2.etap fiyatları metrekare bazında 6 bin 500 TL civarında olacak. Teslimleri de 2019’da yapmayı planlıyoruz. Projenin yatırım değeri ise 15 milyon TL.

DÖNÜŞÜM DEĞİL DEĞİŞİM
Kentsel dönüşümle ilgili yeni teklifler de geliyor ama şu an bir köşe başı arsa bulamadık. Biz butik işler yapmak istiyoruz. Az ama değerli projeler. Ben şu anda yapılan kentsel dönüşüm projelerinin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ülkemizde kentsel dönüşümün tam bir şehircilik planlamasıyla yürütüldüğünü düşünmüyorum. Ülkemiz zenginleştikçe esas dönüşümün önümüzdeki süreçte başlayacağını düşünüyorum. Çünkü şu anda binalar yenileniyor ama bu dönüşüm değil değişim. Dönüşüm ilave yollar, ilave parklar, otoparklar demek.

İMAR İŞLERİNE SİYASET TEK BAŞINA KARIŞMAMALI
Kentsel dönüşüm projelerini sağlıklı bulmuyorum dediniz. Sizin çözüm öneriniz nedir? Bu iş sizce sağlıklı bir şekilde nasıl yapılır?
Türkiye’nin makro düzeyde bir dönüşüme ihtiyacı var. Bana göre Türkiye’de imar işine sadece siyaset tek başına karışmamalı. İmar işi toplumu ilgilendiren bir iş. Bir ucundan siyaset tuttuğu gibi bir ucundan üniversiteler de ve hatta o mahallede yaşayan “akıl adamları” da bu işin bir ucundan tutmalı. Böylece o bölgelerde gerçek bir dönüşüm olabileceğini düşünüyorum. Ben bir vatandaş olarak ilerideki iktidarların bu perspektifte bir planlama yapmasını umuyorum. Türkiye’de bu sorun aşılırsa ekonomi de açılacak. Çok daha başarılı sonuçlar çıkacak. İnsanlar daha mutlu olacak.

SEÇİMİN ERKENE ALINMASI UMUTLARI DA ERKENE ALDI
Şu an tüm piyasalar seçime odaklanmış durumda. Erken seçim sizce sektöre nasıl yansır?
Seçimin öne alınması ister istemez bütün sektörlerde rahatlama getirdi. Yani erken seçim umutları de erkene aldı. Çünkü kimse önümüzü göremiyoruz. Seçimin erkene alınması yerinde oldu. Şimdi herkes seçimden sonra istikrar bekliyor. Her seçim bir reset atmak oluyor. Hangi parti kazanırsa kazansın seçim sonrası sektörün önü açılır. Sektörler artık sadece bulanıklık istemiyor.

Hükümetin tapu harcı ve KDV indirimin ardından bankalar da faizleri indirdi.  Bu teşvikleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu ataklar sektörü hareketlendirmeye yetecek mi?
Bütünsel anlamda sektöre hareket katacak bir atak değil bence. Sadece bazı müşteriler vardı; parası var ama seçim var, alsam mı almasam mı, faizler yüksek diye düşünen kitle vardı. Oltanın ucuna gelmiş ama oltaya takılmamış balıklar vardır ya onun gibi. Bu teşvikler bu kitleyi kararlı bir pozisyona çevirdi. Sektörde ufak bir hareketlilik kazandırdı ama yeterli mi tabi ki değil.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER